Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Dąbrowie Tarnowskiej

Zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Dąbrowie Tarnowskiej

Zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Dąbrowie Tarnowskiej

Weekend minął w stolicy Powiśla pod znakiem XIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej współorganizowanego przez Parafię Rzymsko-Katolicką i Dąbrowski Dom Kultury.

Dwa spektakle teatralne uświetniły te obchody, oba poświęcone Bł. Karolinie Kózka, której święto wypadło dokładnie w niedzielę 18.11 (rocznica męczeńskiej śmierci). Pierwsze przedstawienie, według scenariusza i w reżyserii Barbary Sobeckiej-Mikos (Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Pomocna Dłoń) zaprezentowali w piątek aktorzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej i Szkoły Podstawowej w Szarwarku. Licznie zgromadzona młodzieżowa widownia (uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie T.) wielkimi brawami nagrodziła spektakl, którego tematem jest biografia Bł. Karoliny. Było to piękne widowisko z udziałem niepełnosprawnych artystów.

W piątkowy ranek w zielonej sali DDK odbył się ostatni etap konkursu recytatorskiego pt. Biblia w życiu i twórczości Romana Brandstaettera - w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.13 uczestników oceniło jury w składzie: Bogusława Warecka-Łachut (przewodnicząca), Marzanna Pikul i Paweł Chojnowski (członkowie). I miejsce zdobyła Anna Moździerz (ZSP nr1 w DT), II ex aequo przypadło Natalii Ziętarze (ZSP nr1) i Sylwii Gaweł (ZSP nr2). III lokatę zyskała uczennica ZSP nr2 w DT ? Edyta Węc, wyróżniono ponadto Justynę Bławat (ZSP w Brniu).

W sobotę w sali kina Sokół miał miejsce niezwykły koncert Biblio, Ojczyzno moja..., poświęcony pamięci Romana Brandstaettera i roli Pisma św. w jego oraz naszym życiu. W koncercie wystąpili: zespół Staccato, reprezentujący Gimnazjum w Radgoszczy (dziewczęta przygotował do występu Wiesław Kwiecień), grupa z Gimnazjum nr2 w Dąbrowie Tarnowskiej w składzie: Katarzyna Golec, Sylwia Wątroba, Marta Prajer, Nikola Gołębiowska (przygotowana przez Elżbietę Sytoń, akompaniament Łukasz Chmiel z DDK), młody dąbrowski pianista Bartosz Partyński i laureatka konkursu recytatorskiego w kategorii szkół podstawowych Kinga Borsa, która zaprezentowała wiersz Romana Brandstaettera Hymn do Biblii.

Niedzielne popołudnie wypełnił z kolei - również na deskach sceny DDK - spektakl Zespołu Teatralnego Bruk-Bet-u z Niecieczy pod kierunkiem Marii Witkowskiej. Sztuka pt. ?Kwiat polskiej ziemi? według scenariusza Pauli Wężykówny, w reżyserii Kazmierza Witkowskiego dostarczyła wielu wrażeń dąbrowianom. Licznie przybyła publiczność przeżyła moc wzruszeń religijnych i artystycznych za sprawą gry aktorskiej, przepięknej scenografii i muzyki (granej na żywo przez orkiestrę kameralną) w wykonaniu jednego z najlepszych w regionie amatorskich zespołów teatralnych.

Źródło: DDK

Weekend minął w stolicy Powiśla pod znakiem XIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej współorganizowanego przez Parafię Rzymsko-Katolicką i Dąbrowski Dom Kultury. Dwa spektakle teatralne uświetniły te obchody, oba poświęcone Bł. Karolinie Kózka, której święto wypadło dokładnie w niedzielę 18.11 (rocznica męczeńskiej śmierci). Pierwsze przedstawienie, według scenariusza i w reżyserii Barbary Sobeckiej-Mikos (Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Pomocna Dłoń) zaprezentowali w piątek aktorzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej i Szkoły Podstawowej w Szarwarku. Licznie zgromadzona młodzieżowa widownia (uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie T.) wielkimi brawami nagrodziła spektakl, którego tematem jest biografia Bł. Karoliny. Było to piękne widowisko z udziałem niepełnosprawnych artystów. W piątkowy ranek w zielonej sali DDK odbył się ostatni etap konkursu recytatorskiego pt. Biblia w życiu i twórczości Romana Brandstaettera - w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.13 uczestników oceniło jury w składzie: Bogusława Warecka-Łachut (przewodnicząca), Marzanna Pikul i Paweł Chojnowski (członkowie). I miejsce zdobyła Anna Moździerz (ZSP nr1 w DT), II ex aequo przypadło Natalii Ziętarze (ZSP nr1) i Sylwii Gaweł (ZSP nr2). III lokatę zyskała uczennica ZSP nr2 w DT ? Edyta Węc, wyróżniono ponadto Justynę Bławat (ZSP w Brniu). W sobotę w sali kina Sokół miał miejsce niezwykły koncert Biblio, Ojczyzno moja..., poświęcony pamięci Romana Brandstaettera i roli Pisma św. w jego oraz naszym życiu. W koncercie wystąpili: zespół Staccato, reprezentujący Gimnazjum w Radgoszczy (dziewczęta przygotował do występu Wiesław Kwiecień), grupa z Gimnazjum nr2 w Dąbrowie Tarnowskiej w składzie: Katarzyna Golec, Sylwia Wątroba, Marta Prajer, Nikola Gołębiowska (przygotowana przez Elżbietę Sytoń, akompaniament Łukasz Chmiel z DDK), młody dąbrowski pianista Bartosz Partyński i laureatka konkursu recytatorskiego w kategorii szkół podstawowych Kinga Borsa, która zaprezentowała wiersz Romana Brandstaettera Hymn do Biblii. Niedzielne popołudnie wypełnił z kolei - również na deskach sceny DDK - spektakl Zespołu Teatralnego Bruk-Bet-u z Niecieczy pod kierunkiem Marii Witkowskiej. Sztuka pt. ?Kwiat polskiej ziemi? według scenariusza Pauli Wężykówny, w reżyserii Kazmierza Witkowskiego dostarczyła wielu wrażeń dąbrowianom. Licznie przybyła publiczność przeżyła moc wzruszeń religijnych i artystycznych za sprawą gry aktorskiej, przepięknej scenografii i muzyki (granej na żywo przez orkiestrę kameralną) w wykonaniu jednego z najlepszych w regionie amatorskich zespołów teatralnych. Źródło: DDK