Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa

Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa

Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa

Od soboty 27 marca do  9 kwietnia w całym kraju będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa, które obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Zalecane jest ograniczenie  do minimum kontaktów społecznych, jeśli to możliwe – praca w trybie zdalnymi oraz spędzenie zbliżającej się Wielkanocy wyłącznie w gronie najbliższych domowników.

Od 27 marca zmieni się:

Handel :

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny:

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na
1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne :

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne
w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać tylko bez udziału publiczności.

 

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia aktywności społecznej – również  podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas.

W całym kraju zalecana jest  także praca w trybie  on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadamia o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

 

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy,
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

 

Od soboty 27 marca do  9 kwietnia w całym kraju będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa, które obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Zalecane jest ograniczenie  do minimum kontaktów społecznych, jeśli to możliwe – praca w trybie zdalnymi oraz spędzenie zbliżającej się Wielkanocy wyłącznie w gronie najbliższych domowników. Od 27 marca zmieni się: Handel : Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2. Kult religijny: Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Salony fryzjerskie i kosmetyczne : Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce. Żłobki i przedszkola tylko dla medyków Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Sport – tylko zawodowy Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać tylko bez udziału publiczności.   Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia aktywności społecznej – również  podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. W całym kraju zalecana jest  także praca w trybie  on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadamia o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.   Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują: Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie. Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy, Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.