Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zapłacą tylko grzywnę

Zapłacą tylko grzywnę

Zapłacą tylko grzywnę

Sąd Okręgowy w Tarnowie zmienił decyzję Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej, który w marcu skazał na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu przewodniczącego Rady Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej Mariana Wojtyto i byłego kierownika referatu architektury UM Andrzeja Kitę. Obaj byli oskarżeni w sprawie niezgodnego z prawem przyjęcia uchwał przez radę miejską w Dąbrowie Tarnowskiej.

Tarnowski Sąd Okręgowy uchylił wyrok skazujący przewodniczącego i kierownika na 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na dwa lata. Postępowanie karne w tej sprawie umorzone zostało na okres roku. Marian Wojtyto i Andrzej Kita zapłacą grzywnę w wysokości 2 tys. zł, pieniądze zostaną przekazane na rzecz Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku wyszło na jaw, iż dwie uchwały zostały przez Radę Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej przyjęte poza sesją, na nieformalnym spotkaniu radnych i datowane wstecznie na grudzień 2002 roku. Marianowi Wojtyto i Andrzejowi Kicie postawiono zarzut poświadczenia nieprawdy przez złożenie podpisów pod tymi dokumentami.

- Sąd podzielił argumenty apelacji, uznał, że czyny te miały nieznaczny stopień szkodliwości społecznej. Obaj oskarżeni działali dla dobra wspólnego, sami nie odnieśli dla siebie żadnych korzyści. Można powiedzieć, że zostali przyparci do muru z powodu ówczesnej sytuacji prawnej. Zrobili to w imię dobra wspólnego, nie dla własnych interesów. Sąd wziął również pod uwagę to, że nie byli karani, nie było zastrzeżeń co do ich pracy, obaj są dobrymi fachowcami - mówi rzecznik Sądu Okręgowego Marek Długosz.

Sąd na okres roku warunkowo umożył postępowanie karne w tej sprawie. Jeżeli w tym czasie przewodniczący i były kierownik nie wejdą w konflikt z prawem, to sprawa zostanie zamknięta.

Andrzej Kita od kilku miesięcy nie jest już kierownikiem referatu architektury Urzędu Miasta, prowadzi własną działalność gospodarczą. - Od samego początku podkreślałem, że moje działanie podyktowane było tym, by usprawnić załatwianie spraw mieszkańcom. Pozytywnie odbieram decyzję Sądu Okręgowego, jestem z niej zadowolony, choć nie do końca. Uważałem, że jestem niewinny, a jednak sąd uznał, że jakaś wina z mojej strony była - mówi Andrzej Kita. - Najważniejsze jednak jest to, że odstąpił od wymierzenia kary i mogę nadal pracować jako radny powiatowy. Inaczej oznaczałoby to utratę zaufania społecznego tych wszystkich, którzy na mnie głosowali.

Przewodniczący Rady Miasta Marian Wojtyto powiedział, że cieszy się z takiej decyzji sądu, ale nie chce jej komentować. (baja)

Źródło: Dziennik Polski

Sąd Okręgowy w Tarnowie zmienił decyzję Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej, który w marcu skazał na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu przewodniczącego Rady Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej Mariana Wojtyto i byłego kierownika referatu architektury UM Andrzeja Kitę. Obaj byli oskarżeni w sprawie niezgodnego z prawem przyjęcia uchwał przez radę miejską w Dąbrowie Tarnowskiej. Tarnowski Sąd Okręgowy uchylił wyrok skazujący przewodniczącego i kierownika na 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na dwa lata. Postępowanie karne w tej sprawie umorzone zostało na okres roku. Marian Wojtyto i Andrzej Kita zapłacą grzywnę w wysokości 2 tys. zł, pieniądze zostaną przekazane na rzecz Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej. Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku wyszło na jaw, iż dwie uchwały zostały przez Radę Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej przyjęte poza sesją, na nieformalnym spotkaniu radnych i datowane wstecznie na grudzień 2002 roku. Marianowi Wojtyto i Andrzejowi Kicie postawiono zarzut poświadczenia nieprawdy przez złożenie podpisów pod tymi dokumentami. - Sąd podzielił argumenty apelacji, uznał, że czyny te miały nieznaczny stopień szkodliwości społecznej. Obaj oskarżeni działali dla dobra wspólnego, sami nie odnieśli dla siebie żadnych korzyści. Można powiedzieć, że zostali przyparci do muru z powodu ówczesnej sytuacji prawnej. Zrobili to w imię dobra wspólnego, nie dla własnych interesów. Sąd wziął również pod uwagę to, że nie byli karani, nie było zastrzeżeń co do ich pracy, obaj są dobrymi fachowcami - mówi rzecznik Sądu Okręgowego Marek Długosz. Sąd na okres roku warunkowo umożył postępowanie karne w tej sprawie. Jeżeli w tym czasie przewodniczący i były kierownik nie wejdą w konflikt z prawem, to sprawa zostanie zamknięta. Andrzej Kita od kilku miesięcy nie jest już kierownikiem referatu architektury Urzędu Miasta, prowadzi własną działalność gospodarczą. - Od samego początku podkreślałem, że moje działanie podyktowane było tym, by usprawnić załatwianie spraw mieszkańcom. Pozytywnie odbieram decyzję Sądu Okręgowego, jestem z niej zadowolony, choć nie do końca. Uważałem, że jestem niewinny, a jednak sąd uznał, że jakaś wina z mojej strony była - mówi Andrzej Kita. - Najważniejsze jednak jest to, że odstąpił od wymierzenia kary i mogę nadal pracować jako radny powiatowy. Inaczej oznaczałoby to utratę zaufania społecznego tych wszystkich, którzy na mnie głosowali. Przewodniczący Rady Miasta Marian Wojtyto powiedział, że cieszy się z takiej decyzji sądu, ale nie chce jej komentować. (baja) Źródło: Dziennik Polski