Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zapraszamy do Gminy Gręboszów na Święto Powiśla Dąbrowskiego

Zapraszamy do Gminy Gręboszów na Święto Powiśla Dąbrowskiego

Zapraszamy do Gminy Gręboszów na Święto Powiśla Dąbrowskiego

23 sierpnia już po raz trzeci odbędzie się jedna z największych imprez organizowanych na terenie Powiatu Dąbrowskiego „Święto Powiśla Dąbrowskiego - Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze”.

W tym roku gospodarzem tego przedsięwzięcia jest Gmina Gręboszów, a impreza odbędzie się na obiekcie sportowym w Ujściu Jezuickim.

Na imprezę zapraszają Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski i gospodarz Gminy Gręboszów Krystyna Świętek.

ZAPREZENTOWAĆ DOROBEK REGIONU

Święto Powiśla Dąbrowskiego organizowane jest przez wszystkie samorządy Powiatu Dąbrowskiego – powiatowy i gminne, z pomocą lokalnych instytucji, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i rolników. Zarząd Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w 2007r. podjął decyzję, aby każdego roku inna gmina była gospodarzem imprezy. Przedsięwzięcie to odbywało się już w Dąbrowie Tarnowskiej i Bolesławiu.

„Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze” łączy dwie imprezy – organizowane od 1999 roku Targi Gospodarcze oraz Dożynki Powiatowe – ludowe święto z okazji zakończenia plonów. Jest to doskonała okazja do zaprezentowania dorobku kulturalnego i gospodarczego naszego regionu.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Starosta Dąbrowski.

                                                        WIEŃCE, KOROWÓD I STOISKA

Impreza zostanie rozpoczęta uroczystą polową Mszą Św., podczas której nastąpi poświęcenie około dwudziestu wieńców dożynkowych. Następnie barwny korowód dożynkowy przejdzie ze Sceny Letniej w kierunku estrady, gdzie odbędzie się dalsza część zaplanowanego programu imprezy. Obok estrady ustawione zostaną wieńce a na stoiskach prezentować będą się firmy, samorządy i organizacje pozarządowe. Każdy, kto przyjdzie na imprezę będzie mógł podziwiać barwne wieńce i oglądać prezentowane stoiska. Przybyłych na tą okoliczność gości powita Wójt a zarazem gospodarz Gminy Gręboszów Pani Krystyna Świętek. Natomiast okolicznościowe przemówienie wygłosi Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski. Zespół folklorystyczny działający przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa wykona tradycyjny obrzęd dożynkowy a przygrywać mu będzie kapela ludowa Wiślanie.

Popołudniu na scenie prezentować się będą delegacje wieńcowe oraz gminy ze swoim dorobkiem artystycznym. Wystąpią m.in. orkiestra dęta z Mędrzechowa, zespoły taneczne VOCE i Sokoliki, zespoły dziecięce i młodzieżowe, Zespół Wokalno – Instrumentalny IMPRESJON, zespół folklorystyczny Nieczajnianie, grupy śpiewacze Wiślanie, Łęcanki i grupa śpiewacza gospodyń z Delastowic.

                                                                DEGUSTACJA POTRAW

Jak co roku w uroczystościach wezmą również udział przedstawiciele miast partnerskich współpracujących z naszymi samorządami. Przyjadą przedstawiciele samorządu XVIII dzielnicy Budapesztu i Powiatu Stara Lubovna. Wieczorem odbędzie się występ kapeli góralskiej „PASTRNOCI” z Nowej Lubovni, a impreza zakończy się tradycyjną zabawą taneczną.

Odwiedzający imprezę będą mogli oglądać prezentowane stoiska, występy na estradzie. Nie zabraknie również innych dodatkowych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. A chętni coś przekąsić będą mogli skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez gospodarstwa agroturystyczne i koła gospodyń wiejskich. 

Podczas imprezy odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze „ośpiewanie wieńca”. Dla przedsiębiorców zorganizowany zostanie konkurs na „najciekawsze stoisko wystawowe firm”. Wszystkie zainteresowane firmy, które zaprezentują się podczas imprezy, mogą zgłosić się do tego konkursu. Głównymi elementami branymi pod uwagę podczas oceny będą 1) estetyka i aranżacja stoiska; 2) różnorodność i obfitość oferty, pokazu; 3) sposób ekspozycji i jakość jego obsługi.

 Targi Gospodarcze to impreza, podczas której prezentują się lokalne firmy. Są doskonałą okazją do nawiązania kontraktów handlowych i gospodarczych jak również poznania oferty lokalnych firm. Pozwalają prezentować sztukę rękodzielniczą i ludową, promować lokalnych artystów, zespoły ludowe i młodzieżowe. Są więc okazją do pokazania się i wspólnej integracji. Udział w nich biorą także firmy z sąsiednich powiatów i województw.

Dożynki - największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż. Wykonane wieńce dożynkowe z kłosów zbóż, owoców, warzyw i żywych kwiatów są symbolicznym wyrazem podziękowania Bogu za plony. Całej ceremonii obrzędu dożynkowego przewodniczą starostowie dożynek, którzy wręczają gospodarzowi dożynek bochen chleba.

 Zapraszamy wszystkich do udziału w tym radosnym święcie wieńczącym zbiór plonów. Inwestorów i firmy zachęcamy natomiast do zaprezentowania się na stoiskach w czasie Targów Gospodarczych.Dożynki wywodzą się z czasów pogańskich. Były etnicznym świętem Słowian przypadającym w dniu równonocy jesiennej. Wiązały się z kultem bóstw i urodzaju, gdzie szczególną rolę odgrywały rośliny. Z czasem zastąpiło je pierwotne rolnictwo i święto zaczęto uważać za chłopskie wieńczące zbiory plonów. Oznaczało koniec żniw i początek radosnej zabawy, na którą nareszcie ludzie mieli czas.

W Polsce dożynki najbardziej uroczyście obchodzono na wsiach pańszczyźnianych, po których przejęły je dwory. Tradycje z nimi związane przekazywano kolejnym pokoleniom. Ludzie zaczynali żniwa zazwyczaj w sobotę- dzień poświęcony Matce Boskiej. Przed rozpoczęciem w rogu pola rozkładano serwetę, na której kładziono chleb. Zabiegi te miały zapewnić urodzaj zboża. Następnie gospodarz witał się ze wszystkimi i symbolicznie częstował trunkiem a z pierwszych ściętych kłosów układano na polu krzyż. Wierzono też, że pierwszy snopek przyniesiony do chaty i postawiony przed nim krzyż zapewnią szczęśliwe zwiezienie zboża i uchronią je przed uderzeniem pioruna. Kończąc żniwa pozostawiano kilka kłosów lub uroczyście je ścinano. Miały one różne nazwy: „baba” „broda”, „pępek”, „koza” i „przepiórka”. Przechowywano je, aby ich ziarnami rozpocząć przyszłoroczny siew.

Po żniwach nastawał czas hucznej zabawy dożynkowej. Mimo, że każda wieś bawiła się inaczej to wszędzie najważniejszym momentem było składanie gospodarzowi tzw. dożynkowego wieńca. Symbolizował on plony i koronował całoroczne prace w polu. Najczęściej robiono go z żyta i pszenicy albo dwa różne. Pszenica miała dać bogate plony a żyto wiązano ze światem duchów. Do wieńca wplatano leszczynę symbolizującą obfitość, błogosławieństwo Boże, szczęście i spokój. Dodatkowymi dekoracjami były: grona jarzębin, mirt, kwiaty, bukszpan, sitowie, wstążki a nawet jabłka i orzechy. Wierzchołek wieńczyła ozdobna pieczona kukła lub serce z piernika wyrażające obfitość lasu i pasieki.

Obrzędy dożynkowe zaczynały się podziękowaniem Bogu za plony. W Krakowie wieniec niosła na głowie idąca wraz z kapelą dziewczyna. Składała go na ołtarzu, gdzie w czasie Mszy Św. był święcony. Po nabożeństwie pochód żniwiarzy i dziewcząt szedł w stronę dworu. Dziedzic lub gospodarz uroczyście przyjmował wieniec, upieczony z nowego ziarna chleb i życzenia, aby w jego domu zawsze było zdrowie, szczęście i pełna spiżarnia. Następnie zapraszał przedstawicieli pochodu na poczęstunek i obdarowywał ich prezentami. Później rozpoczynała się zabawa dożynkowa, do której przygrywała miejscowa kapela. Często śpiewano przyśpiewki a wiele z nich dotyczyło dziedzica i jego żony. W późniejszych czasach, gdy chłopi uwalniali się spod panowania dworu zwyczaj dożynkowania zmieniał się a w niektórych miejscach obumarł. Dziś jest świętem dobrze wypełnionego obowiązku wobec kraju. Uroczyście obchodzi się go w gminach wiejskich i miejscach kultu religijnego. Tam wieńce dożynkowe są dziełami sztuki ludowych twórców. Największe Dożynki odbywają się na Jasnej Górze i mówi się o nich, że są narodowymi.

23 sierpnia już po raz trzeci odbędzie się jedna z największych imprez organizowanych na terenie Powiatu Dąbrowskiego „Święto Powiśla Dąbrowskiego - Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze”. W tym roku gospodarzem tego przedsięwzięcia jest Gmina Gręboszów, a impreza odbędzie się na obiekcie sportowym w Ujściu Jezuickim. Na imprezę zapraszają Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski i gospodarz Gminy Gręboszów Krystyna Świętek. ZAPREZENTOWAĆ DOROBEK REGIONU Święto Powiśla Dąbrowskiego organizowane jest przez wszystkie samorządy Powiatu Dąbrowskiego – powiatowy i gminne, z pomocą lokalnych instytucji, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i rolników. Zarząd Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w 2007r. podjął decyzję, aby każdego roku inna gmina była gospodarzem imprezy. Przedsięwzięcie to odbywało się już w Dąbrowie Tarnowskiej i Bolesławiu. „Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze” łączy dwie imprezy – organizowane od 1999 roku Targi Gospodarcze oraz Dożynki Powiatowe – ludowe święto z okazji zakończenia plonów. Jest to doskonała okazja do zaprezentowania dorobku kulturalnego i gospodarczego naszego regionu. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Starosta Dąbrowski.                                                         WIEŃCE, KOROWÓD I STOISKA Impreza zostanie rozpoczęta uroczystą polową Mszą Św., podczas której nastąpi poświęcenie około dwudziestu wieńców dożynkowych. Następnie barwny korowód dożynkowy przejdzie ze Sceny Letniej w kierunku estrady, gdzie odbędzie się dalsza część zaplanowanego programu imprezy. Obok estrady ustawione zostaną wieńce a na stoiskach prezentować będą się firmy, samorządy i organizacje pozarządowe. Każdy, kto przyjdzie na imprezę będzie mógł podziwiać barwne wieńce i oglądać prezentowane stoiska. Przybyłych na tą okoliczność gości powita Wójt a zarazem gospodarz Gminy Gręboszów Pani Krystyna Świętek. Natomiast okolicznościowe przemówienie wygłosi Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski. Zespół folklorystyczny działający przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa wykona tradycyjny obrzęd dożynkowy a przygrywać mu będzie kapela ludowa Wiślanie. Popołudniu na scenie prezentować się będą delegacje wieńcowe oraz gminy ze swoim dorobkiem artystycznym. Wystąpią m.in. orkiestra dęta z Mędrzechowa, zespoły taneczne VOCE i Sokoliki, zespoły dziecięce i młodzieżowe, Zespół Wokalno – Instrumentalny IMPRESJON, zespół folklorystyczny Nieczajnianie, grupy śpiewacze Wiślanie, Łęcanki i grupa śpiewacza gospodyń z Delastowic.                                                                 DEGUSTACJA POTRAW Jak co roku w uroczystościach wezmą również udział przedstawiciele miast partnerskich współpracujących z naszymi samorządami. Przyjadą przedstawiciele samorządu XVIII dzielnicy Budapesztu i Powiatu Stara Lubovna. Wieczorem odbędzie się występ kapeli góralskiej „PASTRNOCI” z Nowej Lubovni, a impreza zakończy się tradycyjną zabawą taneczną. Odwiedzający imprezę będą mogli oglądać prezentowane stoiska, występy na estradzie. Nie zabraknie również innych dodatkowych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. A chętni coś przekąsić będą mogli skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez gospodarstwa agroturystyczne i koła gospodyń wiejskich.  Podczas imprezy odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze „ośpiewanie wieńca”. Dla przedsiębiorców zorganizowany zostanie konkurs na „najciekawsze stoisko wystawowe firm”. Wszystkie zainteresowane firmy, które zaprezentują się podczas imprezy, mogą zgłosić się do tego konkursu. Głównymi elementami branymi pod uwagę podczas oceny będą 1) estetyka i aranżacja stoiska; 2) różnorodność i obfitość oferty, pokazu; 3) sposób ekspozycji i jakość jego obsługi.  Targi Gospodarcze to impreza, podczas której prezentują się lokalne firmy. Są doskonałą okazją do nawiązania kontraktów handlowych i gospodarczych jak również poznania oferty lokalnych firm. Pozwalają prezentować sztukę rękodzielniczą i ludową, promować lokalnych artystów, zespoły ludowe i młodzieżowe. Są więc okazją do pokazania się i wspólnej integracji. Udział w nich biorą także firmy z sąsiednich powiatów i województw. Dożynki - największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż. Wykonane wieńce dożynkowe z kłosów zbóż, owoców, warzyw i żywych kwiatów są symbolicznym wyrazem podziękowania Bogu za plony. Całej ceremonii obrzędu dożynkowego przewodniczą starostowie dożynek, którzy wręczają gospodarzowi dożynek bochen chleba.  Zapraszamy wszystkich do udziału w tym radosnym święcie wieńczącym zbiór plonów. Inwestorów i firmy zachęcamy natomiast do zaprezentowania się na stoiskach w czasie Targów Gospodarczych. Dożynki wywodzą się z czasów pogańskich. Były etnicznym świętem Słowian przypadającym w dniu równonocy jesiennej. Wiązały się z kultem bóstw i urodzaju, gdzie szczególną rolę odgrywały rośliny. Z czasem zastąpiło je pierwotne rolnictwo i święto zaczęto uważać za chłopskie wieńczące zbiory plonów. Oznaczało koniec żniw i początek radosnej zabawy, na którą nareszcie ludzie mieli czas. W Polsce dożynki najbardziej uroczyście obchodzono na wsiach pańszczyźnianych, po których przejęły je dwory. Tradycje z nimi związane przekazywano kolejnym pokoleniom. Ludzie zaczynali żniwa zazwyczaj w sobotę- dzień poświęcony Matce Boskiej. Przed rozpoczęciem w rogu pola rozkładano serwetę, na której kładziono chleb. Zabiegi te miały zapewnić urodzaj zboża. Następnie gospodarz witał się ze wszystkimi i symbolicznie częstował trunkiem a z pierwszych ściętych kłosów układano na polu krzyż. Wierzono też, że pierwszy snopek przyniesiony do chaty i postawiony przed nim krzyż zapewnią szczęśliwe zwiezienie zboża i uchronią je przed uderzeniem pioruna. Kończąc żniwa pozostawiano kilka kłosów lub uroczyście je ścinano. Miały one różne nazwy: „baba” „broda”, „pępek”, „koza” i „przepiórka”. Przechowywano je, aby ich ziarnami rozpocząć przyszłoroczny siew. Po żniwach nastawał czas hucznej zabawy dożynkowej. Mimo, że każda wieś bawiła się inaczej to wszędzie najważniejszym momentem było składanie gospodarzowi tzw. dożynkowego wieńca. Symbolizował on plony i koronował całoroczne prace w polu. Najczęściej robiono go z żyta i pszenicy albo dwa różne. Pszenica miała dać bogate plony a żyto wiązano ze światem duchów. Do wieńca wplatano leszczynę symbolizującą obfitość, błogosławieństwo Boże, szczęście i spokój. Dodatkowymi dekoracjami były: grona jarzębin, mirt, kwiaty, bukszpan, sitowie, wstążki a nawet jabłka i orzechy. Wierzchołek wieńczyła ozdobna pieczona kukła lub serce z piernika wyrażające obfitość lasu i pasieki. Obrzędy dożynkowe zaczynały się podziękowaniem Bogu za plony. W Krakowie wieniec niosła na głowie idąca wraz z kapelą dziewczyna. Składała go na ołtarzu, gdzie w czasie Mszy Św. był święcony. Po nabożeństwie pochód żniwiarzy i dziewcząt szedł w stronę dworu. Dziedzic lub gospodarz uroczyście przyjmował wieniec, upieczony z nowego ziarna chleb i życzenia, aby w jego domu zawsze było zdrowie, szczęście i pełna spiżarnia. Następnie zapraszał przedstawicieli pochodu na poczęstunek i obdarowywał ich prezentami. Później rozpoczynała się zabawa dożynkowa, do której przygrywała miejscowa kapela. Często śpiewano przyśpiewki a wiele z nich dotyczyło dziedzica i jego żony. W późniejszych czasach, gdy chłopi uwalniali się spod panowania dworu zwyczaj dożynkowania zmieniał się a w niektórych miejscach obumarł. Dziś jest świętem dobrze wypełnionego obowiązku wobec kraju. Uroczyście obchodzi się go w gminach wiejskich i miejscach kultu religijnego. Tam wieńce dożynkowe są dziełami sztuki ludowych twórców. Największe Dożynki odbywają się na Jasnej Górze i mówi się o nich, że są narodowymi.