Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”

Na placu przed kościołem pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej można oglądać wystawę plenerową pn. „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, natomiast inicjatorem zaprezentowania jej w naszym regionie jest Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.

Jest to bogato ilustrowana ekspozycja, która przedstawia wydarzenia od 1939 roku, wyjaśnia okoliczności zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich więźniach w Katyniu, Miednoje, Kalininie oraz Charkowie.

Na planszach przedstawiono między innymi zbrodnię katyńską w liczbach, obozy i więzienia NKWD, cmentarze „Katyńskie”, portrety zamordowanych oraz portrety ich katów. Znajdują się również informacje o mechanizmie tej zbrodni, początkach kłamstwa katyńskiego i walce o prawdę, poszukiwaniu zaginionych, a także ekshumacji w Katyniu w 1943 roku.

Fotografie na ekspozycji pochodzą ze zbiorów: IPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, osób prywatnych oraz domeny publicznej.

Zapraszamy do zwiedzenia tej niezwykle ciekawej ekspozycji przedstawionej w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Na placu przed kościołem pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej można oglądać wystawę plenerową pn. „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, natomiast inicjatorem zaprezentowania jej w naszym regionie jest Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Jest to bogato ilustrowana ekspozycja, która przedstawia wydarzenia od 1939 roku, wyjaśnia okoliczności zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich więźniach w Katyniu, Miednoje, Kalininie oraz Charkowie. Na planszach przedstawiono między innymi zbrodnię katyńską w liczbach, obozy i więzienia NKWD, cmentarze „Katyńskie”, portrety zamordowanych oraz portrety ich katów. Znajdują się również informacje o mechanizmie tej zbrodni, początkach kłamstwa katyńskiego i walce o prawdę, poszukiwaniu zaginionych, a także ekshumacji w Katyniu w 1943 roku. Fotografie na ekspozycji pochodzą ze zbiorów: IPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, osób prywatnych oraz domeny publicznej. Zapraszamy do zwiedzenia tej niezwykle ciekawej ekspozycji przedstawionej w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.