Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zapraszamy do Zalipia na finał 59. Konkursu Malowana Chata

Zapraszamy do Zalipia na finał 59. Konkursu Malowana Chata

Zapraszamy do Zalipia na finał 59. Konkursu Malowana Chata

W najbliższą niedzielę, 19 czerwca 2022 roku o godz. 15:00, w Domu Malarek w Zalipiu, rozpocznie się finał 59. Konkursu Malowana Chata, organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zalipiańskich Malarek, Gminnym Ośrodkiem Klutury w Oleśnie z/s w Zalipiu i Wójta Gminy Olesno.

Przedsięwzięcie jest jednym z najstarszych i najdłużej trwających konkursów etnograficznych w Polsce. „Malowana Chata” po raz pierwszy odbyła się w 1948 roku, a od 1976 roku organizowana jest przez tarnowską placówkę muzealną. Celem konkursu jest podtrzymywanie żywych tradycji zdobnictwa zalipiańskiego i upowszechnianie tego unikatowego w skali europejskiej zjawiska, a także dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury tradycyjnej oraz zwrócenie uwagi na przemiany zachodzące w ludowej twórczości.

 

W konkursie corocznie uczestniczy około 100 osób - malarek i całych rodzin z Zalipia oraz z sąsiednich wsi, które ozdabiają motywami kwiatowymi domy, budynki gospodarcze, studnie, płoty, a nawet psie budy. Rywalizujący ze sobą twórcy dążą do odkrywania coraz to innych motywów zdobniczych i doskonalenia swojej techniki. Komisja konkursowa, w skład której wchodzą etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze, w ciągu 2 dni weekendowych po święcie Bożego Ciała odwiedza malowane zagrody i ocenia kunszt wykonania malunków, kolorystykę i zgodność z tradycją. Finał konkursu wraz z ogłoszeniem laureatów i wręczeniem nagród następuje w ramach tradycyjnego niedzielnego festynu w Zalipiu organizowanego przez Dom Malarek.

Jak podkreślają organizatorzy, dzięki cykliczności przedsięwzięcia zachowana została tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim, co ma ogromne znaczenie dla ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu, budowania więzi kulturowej oraz edukacji regionalnej kształtującej tożsamość człowieka związanego ze swoją ziemią i kulturą.

Wydarzeniem, które towarzyszy tegorocznej edycji konkursu jest otwarta 10 czerwca 2022 roku wystawa „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, poświęcona wybitnym nestorkom tradycyjnego zdobnictwa domów na Powiślu Dąbrowskim, które swoimi działaniami przyczyniły się do podtrzymania i rozpropagowania tej unikatowej sztuki. Na ekspozycji można zobaczyć prace nieżyjących już artystek, a także archiwalne zdjęcia, na których zostały uwiecznione między innymi malowane chaty. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

W najbliższą niedzielę, 19 czerwca 2022 roku o godz. 15:00, w Domu Malarek w Zalipiu, rozpocznie się finał 59. Konkursu Malowana Chata, organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zalipiańskich Malarek, Gminnym Ośrodkiem Klutury w Oleśnie z/s w Zalipiu i Wójta Gminy Olesno. Przedsięwzięcie jest jednym z najstarszych i najdłużej trwających konkursów etnograficznych w Polsce. „Malowana Chata” po raz pierwszy odbyła się w 1948 roku, a od 1976 roku organizowana jest przez tarnowską placówkę muzealną. Celem konkursu jest podtrzymywanie żywych tradycji zdobnictwa zalipiańskiego i upowszechnianie tego unikatowego w skali europejskiej zjawiska, a także dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury tradycyjnej oraz zwrócenie uwagi na przemiany zachodzące w ludowej twórczości.   W konkursie corocznie uczestniczy około 100 osób - malarek i całych rodzin z Zalipia oraz z sąsiednich wsi, które ozdabiają motywami kwiatowymi domy, budynki gospodarcze, studnie, płoty, a nawet psie budy. Rywalizujący ze sobą twórcy dążą do odkrywania coraz to innych motywów zdobniczych i doskonalenia swojej techniki. Komisja konkursowa, w skład której wchodzą etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze, w ciągu 2 dni weekendowych po święcie Bożego Ciała odwiedza malowane zagrody i ocenia kunszt wykonania malunków, kolorystykę i zgodność z tradycją. Finał konkursu wraz z ogłoszeniem laureatów i wręczeniem nagród następuje w ramach tradycyjnego niedzielnego festynu w Zalipiu organizowanego przez Dom Malarek. Jak podkreślają organizatorzy, dzięki cykliczności przedsięwzięcia zachowana została tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim, co ma ogromne znaczenie dla ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu, budowania więzi kulturowej oraz edukacji regionalnej kształtującej tożsamość człowieka związanego ze swoją ziemią i kulturą. Wydarzeniem, które towarzyszy tegorocznej edycji konkursu jest otwarta 10 czerwca 2022 roku wystawa „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, poświęcona wybitnym nestorkom tradycyjnego zdobnictwa domów na Powiślu Dąbrowskim, które swoimi działaniami przyczyniły się do podtrzymania i rozpropagowania tej unikatowej sztuki. Na ekspozycji można zobaczyć prace nieżyjących już artystek, a także archiwalne zdjęcia, na których zostały uwiecznione między innymi malowane chaty. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.