Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zapraszamy na V Turniej Rycerski pod Wieżycą

Zapraszamy na V Turniej Rycerski pod Wieżycą

Zapraszamy na V Turniej Rycerski pod Wieżycą

W tym roku tematem przewodnim Turnieju Rycerskiego będzie Święta Inkwizycja oraz 600 rocznica pierwszej wzmianki źródłowej o wsi Oleśnicy – miejscowości gdzie powstała Wieżyca. Obchodzimy też 10 rocznicę powstania grupy rekonstruującej, jedynego polskiego zakonu rycerskiego – Pruskich Rycerzy Chrystusowych Braci Dobrzyńskich.

Turniej rozpocznie się w sobotę 8 lipca o godzinie 12:00. Zaplanowano turniej walki mieczem 1vs1, 5vs5, współzawodnictwo łucznicze, bieg dam, wyścig wierzchowców „inaczej" i nową konkurencję niespodziankę.

W finale zaplanowano zbrojną interwencję w heretyckiej wiosce. Natomiast w niedzielę, 9 lipca o 11.00 rozpocznie się przemarsz biczowników, wraz grzesznikami i miejscową ludnością, na trasie Wieżyca – kaplica w Oleśnicy.

Poczet Bagiennych z Wieżycy zaprezentuje wygląd przedstawicieli różnych zakonów rycerskich pojawiających się w XIII. wiecznej Polsce (m.in. Braci Dobrzyńskich, Joannitów i po raz pierwszy pod Wieżycą Templariuszy) oraz przebieg procesu inkwizycyjnego.

Kolejny raz liczymy na przybycie licznej grupy rekonstruktorów historycznych. Udział potwierdziło już około 150 osób rekonstruujących wiek XIII., co plasuje tę imprezę w gronie bardzo znaczących wydarzeń krajowego odtwórstwa historycznego.

Tradycyjnie w tym projekcie mogą aktywnie uczestniczyć najmłodsi. Na polanie pomiędzy placem turniejowym a obozem rycerskim, bractwo rycerskie poprowadzi dla nich warsztaty walki mieczem, kijem i strzelania z łuku. Będzie też można zwiedzić obóz rycerski oraz zobaczyć wytop żelaza w piecu dymarkowym.
Podobnie jak w latach poprzednich impreza ta organizowana jest pod patronatem naukowym Muzeum

Okręgowego w Tarnowie.

W związku z jubileuszem wsi Oleśnica, w niedzielę 9 lipca o godzinie 16.00 rozpocznie się na boisku koło kaplicy w Oleśnicy piknik integracyjny dla mieszkańców i zaproszonych gości.

Głównym organizatorem turnieju jest Poczet Bagiennych z Wieżycy.

Serdecznie zapraszamy!

files/aktualnosci/2017/07_Lipiec/06_Zapraszamy_na_V_Turniej _Rycerski_pod_Wiezyca/plakat turniej rycerski_2017.jpg

W.Maniak/Poczet Bagiennych z Wieżycy/mags

W tym roku tematem przewodnim Turnieju Rycerskiego będzie Święta Inkwizycja oraz 600 rocznica pierwszej wzmianki źródłowej o wsi Oleśnicy – miejscowości gdzie powstała Wieżyca. Obchodzimy też 10 rocznicę powstania grupy rekonstruującej, jedynego polskiego zakonu rycerskiego – Pruskich Rycerzy Chrystusowych Braci Dobrzyńskich. Turniej rozpocznie się w sobotę 8 lipca o godzinie 12:00. Zaplanowano turniej walki mieczem 1vs1, 5vs5, współzawodnictwo łucznicze, bieg dam, wyścig wierzchowców „inaczej" i nową konkurencję niespodziankę. W finale zaplanowano zbrojną interwencję w heretyckiej wiosce. Natomiast w niedzielę, 9 lipca o 11.00 rozpocznie się przemarsz biczowników, wraz grzesznikami i miejscową ludnością, na trasie Wieżyca – kaplica w Oleśnicy. Poczet Bagiennych z Wieżycy zaprezentuje wygląd przedstawicieli różnych zakonów rycerskich pojawiających się w XIII. wiecznej Polsce (m.in. Braci Dobrzyńskich, Joannitów i po raz pierwszy pod Wieżycą Templariuszy) oraz przebieg procesu inkwizycyjnego. Kolejny raz liczymy na przybycie licznej grupy rekonstruktorów historycznych. Udział potwierdziło już około 150 osób rekonstruujących wiek XIII., co plasuje tę imprezę w gronie bardzo znaczących wydarzeń krajowego odtwórstwa historycznego. Tradycyjnie w tym projekcie mogą aktywnie uczestniczyć najmłodsi. Na polanie pomiędzy placem turniejowym a obozem rycerskim, bractwo rycerskie poprowadzi dla nich warsztaty walki mieczem, kijem i strzelania z łuku. Będzie też można zwiedzić obóz rycerski oraz zobaczyć wytop żelaza w piecu dymarkowym.Podobnie jak w latach poprzednich impreza ta organizowana jest pod patronatem naukowym Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W związku z jubileuszem wsi Oleśnica, w niedzielę 9 lipca o godzinie 16.00 rozpocznie się na boisku koło kaplicy w Oleśnicy piknik integracyjny dla mieszkańców i zaproszonych gości. Głównym organizatorem turnieju jest Poczet Bagiennych z Wieżycy. Serdecznie zapraszamy! W.Maniak/Poczet Bagiennych z Wieżycy/mags