Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zaproszenie do udziału w corocznej konferencji o chorobie Alzheimera

Zaproszenie do udziału w corocznej konferencji o chorobie Alzheimera

Zaproszenie do udziału w corocznej konferencji o chorobie Alzheimera

W najbliższy piątek, 16 września 2022 r. w godzinach 11.00-15.00, odbędzie się konferencja poświęcona możliwościom wsparcia osób żyjących z demencją w zaawansowanym stadium choroby oraz ich bliskich. Jej organizatorami są: Rzecznik Praw Obywatelskich i Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska. Jest to kolejne ze spotkań poświęconych chorobie Alzheimera, które jest organizowane jak co roku, w Biurze RPO.

Wydarzenie transmitowane będzie za pośrednictwem kanału Biura Rzecznika Praw Obywatelskich na YouTube. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zainteresowane tematem (w tym m.in. osoby chorujące, ich rodziny, opiekunów, terapeutów, liderów organizacji społecznych, przedstawicieli instytucji publicznych…) do wzięcia udziału w konferencji poprzez łącza internetowe:

Choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji kojarzą się z podeszłym wiekiem. Przeważnie dotykają osoby powyżej 60-65 lat. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80. roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji. Zdarza się jednak, że choroba Alzheimera występuje już u 20-, 30-, 40-latków. Jest trudna do zdiagnozowania, bo mało kto podejrzewa chorobę otępienną w tym wieku. W Polsce żyje ok. 300 tysięcy ludzi z chorobą Alzheimera, a zgodnie z prognozami w ciągu najbliższych 30 lat ta liczba może się potroić.

Świadomość społeczna na temat osób żyjących z demencją, ich potrzeb oraz problemów, z jakimi muszą się mierzyć ich rodziny i opiekunowie w codziennym życiu, a także dostępnych form pomocy, jest w dalszym ciągu niewystarczająca. Jak podkreślają organizatorzy, należy zrobić wszystko, aby ten stan zmieniać, szczególnie mając na uwadze prognozy demograficzne.

TEMATY KONFERENCJI:

  • Pomoc samorządu dla chorych i opiekunów osób z otępieniem.
  • Jak wygląda opieka w warunkach domowych?
  • Jak wygląda opieka w dziennych domach pobytu?
  • Jak wygląda opieka nad chorym w domach opieki całodobowej?
  • Sytuacja chorego i opiekuna w kontekście zachodzących zmian zdrowotnych i psychologicznych. Jak chory leżący wpływa na życie rodzinne?
  • Dostępne formy opieki w domu pacjenta.
  • Rola grup wsparcia dla opiekunów osób z demencją w końcowej fazie choroby – model Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.
  • Osoby żyjące z demencją i ich opiekunowie rodzinni w Polsce i innych krajach.

Na zgłoszenie chęci udziału w transmisji organizatorzy czekają pod adresem: alzheimer@brpo.gov.pl

Konferencja będzie tłumaczona na język migowy. Podczas konferencji będzie możliwość, zadawania pytań ekspertom na czacie lub za pomocą maila na ww. adres: alzheimer@brpo.gov.pl

Źródło: https://bip.brpo.gov.pl; https://www.alzheimer-polska.pl/aktualnosci/porozmawiajmy-j

W najbliższy piątek, 16 września 2022 r. w godzinach 11.00-15.00, odbędzie się konferencja poświęcona możliwościom wsparcia osób żyjących z demencją w zaawansowanym stadium choroby oraz ich bliskich. Jej organizatorami są: Rzecznik Praw Obywatelskich i Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska. Jest to kolejne ze spotkań poświęconych chorobie Alzheimera, które jest organizowane jak co roku, w Biurze RPO. Wydarzenie transmitowane będzie za pośrednictwem kanału Biura Rzecznika Praw Obywatelskich na YouTube. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zainteresowane tematem (w tym m.in. osoby chorujące, ich rodziny, opiekunów, terapeutów, liderów organizacji społecznych, przedstawicieli instytucji publicznych…) do wzięcia udziału w konferencji poprzez łącza internetowe: Choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji kojarzą się z podeszłym wiekiem. Przeważnie dotykają osoby powyżej 60-65 lat. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80. roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji. Zdarza się jednak, że choroba Alzheimera występuje już u 20-, 30-, 40-latków. Jest trudna do zdiagnozowania, bo mało kto podejrzewa chorobę otępienną w tym wieku. W Polsce żyje ok. 300 tysięcy ludzi z chorobą Alzheimera, a zgodnie z prognozami w ciągu najbliższych 30 lat ta liczba może się potroić. Świadomość społeczna na temat osób żyjących z demencją, ich potrzeb oraz problemów, z jakimi muszą się mierzyć ich rodziny i opiekunowie w codziennym życiu, a także dostępnych form pomocy, jest w dalszym ciągu niewystarczająca. Jak podkreślają organizatorzy, należy zrobić wszystko, aby ten stan zmieniać, szczególnie mając na uwadze prognozy demograficzne. TEMATY KONFERENCJI: Pomoc samorządu dla chorych i opiekunów osób z otępieniem. Jak wygląda opieka w warunkach domowych? Jak wygląda opieka w dziennych domach pobytu? Jak wygląda opieka nad chorym w domach opieki całodobowej? Sytuacja chorego i opiekuna w kontekście zachodzących zmian zdrowotnych i psychologicznych. Jak chory leżący wpływa na życie rodzinne? Dostępne formy opieki w domu pacjenta. Rola grup wsparcia dla opiekunów osób z demencją w końcowej fazie choroby – model Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Osoby żyjące z demencją i ich opiekunowie rodzinni w Polsce i innych krajach. Na zgłoszenie chęci udziału w transmisji organizatorzy czekają pod adresem: alzheimer@brpo.gov.pl Konferencja będzie tłumaczona na język migowy. Podczas konferencji będzie możliwość, zadawania pytań ekspertom na czacie lub za pomocą maila na ww. adres: alzheimer@brpo.gov.pl Źródło: https://bip.brpo.gov.pl; https://www.alzheimer-polska.pl/aktualnosci/porozmawiajmy-j Pliki do pobrania Pobierz plik Klauzula_informacyjna.pdf Pobierz plik Program_konferencji_Alzheimer_16.09.2022.pdf