Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zaproszenie do zwiedzania wystawy IPN „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”

Zaproszenie do zwiedzania wystawy IPN „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”

Zaproszenie do zwiedzania wystawy IPN „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”

Przed kościołem pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej można oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowaną „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”. Ta niezwykła ekspozycja to podróż przez historię milionów naszych przodków. To długa droga od antyrosyjskiej konfederacji barskiej aż po czyn zbrojny z lat I wojny światowej. To krew przelana na polach bitew, rodzące się i ewoluujące koncepcje społeczne i polityczne, to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy i muzyków. To 150 lat wielkich zmagań na wszystkich polach ludzkiej aktywności, które w 1918 r. przyniosły upragnioną wolność.

Inicjatorem zorganizowania tej wystawy na Powiślu jest Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Przed dąbrowskim kościołem można ją oglądać do 15 września 2020 roku.

Wystawa umożliwia mieszkańcom Powiśla zapoznanie się z historią z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc.

Wystawa została przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie. Składa się z 12 ekspozytorów na planie równoramiennej litery L. Narracja prowadzona jest na planszach dwutorowo, prezentując zarówno wątki historyczne, jak i kulturowe, istotne dla omawianego okresu. Obie te opowieści przenikają się i pozwalają możliwie szeroko oddać złożoność zagadnień i ukazać je w ciekawych kontekstach.

Narracja główna, prezentowana na 22 planszach frontowych (białych), uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych. Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano zaś biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Na każdą z 44 plansz przypada co najmniej jeden biogram, co łącznie daje bogaty zbiór blisko 50 biogramów postaci historycznych. Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz.

Dopełnienie narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy!

źródło: www.ipn.gov.pl

Przed kościołem pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej można oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowaną „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”. Ta niezwykła ekspozycja to podróż przez historię milionów naszych przodków. To długa droga od antyrosyjskiej konfederacji barskiej aż po czyn zbrojny z lat I wojny światowej. To krew przelana na polach bitew, rodzące się i ewoluujące koncepcje społeczne i polityczne, to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy i muzyków. To 150 lat wielkich zmagań na wszystkich polach ludzkiej aktywności, które w 1918 r. przyniosły upragnioną wolność. Inicjatorem zorganizowania tej wystawy na Powiślu jest Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Przed dąbrowskim kościołem można ją oglądać do 15 września 2020 roku. Wystawa umożliwia mieszkańcom Powiśla zapoznanie się z historią z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Wystawa została przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie. Składa się z 12 ekspozytorów na planie równoramiennej litery L. Narracja prowadzona jest na planszach dwutorowo, prezentując zarówno wątki historyczne, jak i kulturowe, istotne dla omawianego okresu. Obie te opowieści przenikają się i pozwalają możliwie szeroko oddać złożoność zagadnień i ukazać je w ciekawych kontekstach. Narracja główna, prezentowana na 22 planszach frontowych (białych), uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych. Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano zaś biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Na każdą z 44 plansz przypada co najmniej jeden biogram, co łącznie daje bogaty zbiór blisko 50 biogramów postaci historycznych. Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz. Dopełnienie narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii. Zachęcamy do obejrzenia wystawy! źródło: www.ipn.gov.pl