Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zaproszenie na pokaz filmu o Zalipiu pt. „Kwiaty wyobraźni”

Zaproszenie na pokaz filmu o Zalipiu pt. „Kwiaty wyobraźni”

Zaproszenie na pokaz filmu o Zalipiu pt. „Kwiaty wyobraźni”

BM PRODUCTION S.C. oraz Dyrekcja Domu Malarek w Zalipiu serdecznie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Kwiaty wyobraźni", który odbędzie się 6 marca 2016 r. o godz. 16:00.

Rolę przewodnika i narratora w filmie pełni Adam Bartosz, etnograf i wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jego wędrówka po Zalipiu umożliwia podziwianie tego niezwykłego miejsca, słynącego z oryginalnego zdobienia domów motywami kwiatowymi. To również pretekst do spotkań z mieszkańcami. Ich niegasnąca aktywność artystyczna potwierdza znaczącą rolę tradycji w integrowaniu lokalnej społeczności i w budowaniu poczucia jej tożsamości. W rozmowach przywoływana jest postać Felicji Curyłowej, inicjatorki powstania Domu Malarek w Zalipiu.

Tradycja malowania domów jest obecna w wielu miejscach na świecie, jednak nigdzie nie rozwinęła się tak potężnie, jak w małopolskiej wiosce Zalipie. Obserwując jej rozwój na przestrzeni lat (bo początki to przecież jeszcze XIX wiek) można popaść w zdumienie - zazwyczaj tego typu tradycje ludowe z czasem zanikają, a w Zalipiu jest wprost przeciwnie - z roku na rok malarek przybywa, co potwierdza między innymi fakt, iż podczas kolejnych edycji konkursu "Malowana Chata" coraz więcej mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego przedstawia jury konkursu swoje prace.

W Zalipiu swoje "kwiaty wyobraźni" tworzą wszyscy - nie tylko staruszki, które z racji swych lat mogą poświęcić czas na ten rodzaj pasji. Malują młode kobiety, malują dzieci, a nawet nastoletni chłopcy! Z pewnością zasługuje na podziw fakt, iż w dzisiejszym świecie wypełnionym stresem i mnogością obowiązków ludzie potrafią znaleźć czas, by w tak piękny sposób pielęgnować swoje tradycje.

files/aktualnosci/2016/02_Luty/26_Zaproszenie_na_pokaz_filmu_o_Zalipiu_pt_Kwiaty_wyobrazni/ZAPROSZENIE.jpg

Film daje możliwość odwiedzenia Zalipia, słynącego z unikalnej tradycji zdobienia miejscowej architektury i poznania jej mieszkańców, którzy tę tradycję od lat pielęgnują i dbają o jej zachowanie.

  • reżyseria (realizacja) Paulina Ibek, Katarzyna Kotula
  • zdjęcia: Maciej Dźwigaj, Maciej Mroziewski, Maciej Piórek
  • dźwięk: Jakub Gawryl
  • montaż: Maciej Gońkiewicz
  • scenariusz: Paulina Ibek
  • wyprodukowano przez BM Production s.c. (koprodukcja z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie)

źródło: P.Ibek/BM PRODUCTION s.c./MS

BM PRODUCTION S.C. oraz Dyrekcja Domu Malarek w Zalipiu serdecznie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Kwiaty wyobraźni", który odbędzie się 6 marca 2016 r. o godz. 16:00. Rolę przewodnika i narratora w filmie pełni Adam Bartosz, etnograf i wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jego wędrówka po Zalipiu umożliwia podziwianie tego niezwykłego miejsca, słynącego z oryginalnego zdobienia domów motywami kwiatowymi. To również pretekst do spotkań z mieszkańcami. Ich niegasnąca aktywność artystyczna potwierdza znaczącą rolę tradycji w integrowaniu lokalnej społeczności i w budowaniu poczucia jej tożsamości. W rozmowach przywoływana jest postać Felicji Curyłowej, inicjatorki powstania Domu Malarek w Zalipiu. Tradycja malowania domów jest obecna w wielu miejscach na świecie, jednak nigdzie nie rozwinęła się tak potężnie, jak w małopolskiej wiosce Zalipie. Obserwując jej rozwój na przestrzeni lat (bo początki to przecież jeszcze XIX wiek) można popaść w zdumienie - zazwyczaj tego typu tradycje ludowe z czasem zanikają, a w Zalipiu jest wprost przeciwnie - z roku na rok malarek przybywa, co potwierdza między innymi fakt, iż podczas kolejnych edycji konkursu "Malowana Chata" coraz więcej mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego przedstawia jury konkursu swoje prace. W Zalipiu swoje "kwiaty wyobraźni" tworzą wszyscy - nie tylko staruszki, które z racji swych lat mogą poświęcić czas na ten rodzaj pasji. Malują młode kobiety, malują dzieci, a nawet nastoletni chłopcy! Z pewnością zasługuje na podziw fakt, iż w dzisiejszym świecie wypełnionym stresem i mnogością obowiązków ludzie potrafią znaleźć czas, by w tak piękny sposób pielęgnować swoje tradycje. Film daje możliwość odwiedzenia Zalipia, słynącego z unikalnej tradycji zdobienia miejscowej architektury i poznania jej mieszkańców, którzy tę tradycję od lat pielęgnują i dbają o jej zachowanie. reżyseria (realizacja) Paulina Ibek, Katarzyna Kotula zdjęcia: Maciej Dźwigaj, Maciej Mroziewski, Maciej Piórek dźwięk: Jakub Gawryl montaż: Maciej Gońkiewicz scenariusz: Paulina Ibek wyprodukowano przez BM Production s.c. (koprodukcja z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) źródło: P.Ibek/BM PRODUCTION s.c./MS