Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zaproszenie na wystawę o ks. Władysławie Gurgaczu

Zaproszenie na wystawę o ks. Władysławie Gurgaczu

Zaproszenie na wystawę o ks. Władysławie Gurgaczu

Mając na uwadze duże zainteresowanie losami żołnierzy niezłomnych z terenu powiatu i nie tylko, Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców powiatu a w szczególności młodzież szkolną do zwiedzenia wystawy poświęconej księdzu Władysławowi Gurgaczowi SJ kapelanowi oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

Wystawa oficjalnie została otwarta podczas Powiatowych Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które miały miejsce 1 marca 2020 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki uprzejmości krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wystawę można zwiedzać do dnia 10 marca 2020 roku w budynku Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Berka Joselewicza 5, 33-200 Dąbrowa Tarnowska w Sali narad (obok głównego wejścia od strony Synagogi) w godzinach pracy urzędu od 8:00 do 15:00. Wstęp wolny.

Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Krakowie w związku z 60. rocznicą wykonania kary śmierci na ks. Władysławie Gurgaczu, kapelanie oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Ekspozycja składa się kilkunastu plansz, na których przedstawiono poszczególne etapy posługi kapłańskiej ks. Gurgacza oraz jego działalność w ramach organizacji podziemnej. Na wystawie znalazło się szereg niepublikowanych dotychczas zdjęć i dokumentów, jak również materiały z pokazowego procesu ks. Gurgacza, który odbył się przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie.

ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 roku w Jabłonicy Polskiej pod Krosnem, był członkiem Towarzystwa Jezusowego, kapelanem szpitalnym, absolwentem studiów filozoficznych i teologicznych. W 1948 roku, szykanowany przez komunistów za głoszenie patriotycznych kazań, zaczął się ukrywać i z czasem objął funkcję kapelana oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. W lipcu 1949 roku został aresztowany przez UB w Krakowie i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na śmierć po pokazowym procesie. Zginął zamordowany 14 września 1949 roku. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Jego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Prandoty w Krakowie.

Mając na uwadze duże zainteresowanie losami żołnierzy niezłomnych z terenu powiatu i nie tylko, Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców powiatu a w szczególności młodzież szkolną do zwiedzenia wystawy poświęconej księdzu Władysławowi Gurgaczowi SJ kapelanowi oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Wystawa oficjalnie została otwarta podczas Powiatowych Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które miały miejsce 1 marca 2020 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki uprzejmości krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wystawę można zwiedzać do dnia 10 marca 2020 roku w budynku Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Berka Joselewicza 5, 33-200 Dąbrowa Tarnowska w Sali narad (obok głównego wejścia od strony Synagogi) w godzinach pracy urzędu od 8:00 do 15:00. Wstęp wolny. Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Krakowie w związku z 60. rocznicą wykonania kary śmierci na ks. Władysławie Gurgaczu, kapelanie oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Ekspozycja składa się kilkunastu plansz, na których przedstawiono poszczególne etapy posługi kapłańskiej ks. Gurgacza oraz jego działalność w ramach organizacji podziemnej. Na wystawie znalazło się szereg niepublikowanych dotychczas zdjęć i dokumentów, jak również materiały z pokazowego procesu ks. Gurgacza, który odbył się przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie. ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 roku w Jabłonicy Polskiej pod Krosnem, był członkiem Towarzystwa Jezusowego, kapelanem szpitalnym, absolwentem studiów filozoficznych i teologicznych. W 1948 roku, szykanowany przez komunistów za głoszenie patriotycznych kazań, zaczął się ukrywać i z czasem objął funkcję kapelana oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. W lipcu 1949 roku został aresztowany przez UB w Krakowie i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na śmierć po pokazowym procesie. Zginął zamordowany 14 września 1949 roku. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Jego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Prandoty w Krakowie.
tel. 14 642 24 31
kontakt
Projekt i wykonanie: i-t.pl
Dostępność cyfrowa
i zgodność ze standardem WCAG