Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zaproszenie na zwiedzanie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej

Zaproszenie na zwiedzanie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej

Zaproszenie na zwiedzanie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej

Od dziś przez kolejne kilka tygodni, przy kościele pw. MB Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej będzie można oglądać wystawę IPN „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”.

Wystawa prezentuje biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Opowiada o krwi przelanej na polach bitew, rodzące się ewoluujące, koncepcje społeczne i polityczne, to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów między innymi Adama Mickiewicza i Romualda Traugutta, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy oraz muzyków. To 150 lat wielkich zmagań, które w 1918 roku przyniosły upragnioną wolność. Dopełnieniem narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej jest inicjatorem zorganizowania tej cennej wystawy, której celem jest umożliwienie mieszkańcom powiatu zapoznanie się z historią z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc.

Wystawa udostępniona bezpłatnie dla każdego nawiązuje również do obchodów okrągłej, 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 18:50 na placu kościelnym obok „nowego kościoła” w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się koncert patriotyczny pn. „15 sierpnia – Powiat Dąbrowski Pamięta”, na który już dziś serdecznie zapraszamy!

Fot. Jarek Mendys; Źródło: www.ipn.gov.pl

Od dziś przez kolejne kilka tygodni, przy kościele pw. MB Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej będzie można oglądać wystawę IPN „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”. Wystawa prezentuje biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Opowiada o krwi przelanej na polach bitew, rodzące się ewoluujące, koncepcje społeczne i polityczne, to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów między innymi Adama Mickiewicza i Romualda Traugutta, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy oraz muzyków. To 150 lat wielkich zmagań, które w 1918 roku przyniosły upragnioną wolność. Dopełnieniem narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii. Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej jest inicjatorem zorganizowania tej cennej wystawy, której celem jest umożliwienie mieszkańcom powiatu zapoznanie się z historią z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Wystawa udostępniona bezpłatnie dla każdego nawiązuje również do obchodów okrągłej, 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 18:50 na placu kościelnym obok „nowego kościoła” w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się koncert patriotyczny pn. „15 sierpnia – Powiat Dąbrowski Pamięta”, na który już dziś serdecznie zapraszamy! Fot. Jarek Mendys; Źródło: www.ipn.gov.pl