1. Zasłużony dąbrowianin z Chicago odwiedził nasz powiat

Zasłużony dąbrowianin z Chicago odwiedził nasz powiat

Odznaczenia przyznane naszemu Rodakowi:

W piątek 30 lipca br. odwiedził nasz powiatu, zasłużony i ceniony w naszym regionie i wśród Polonii w USA, rodak z Dąbrowy Tarnowskiej – Jan Jaworski. Przebywający blisko 40 lat w Chicago, przyjechał w rodzinne strony i w towarzystwie Starosty Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego oraz Dyrektora Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji – dr Marka Ciesielczyka, zapoznawał się z postępami w pracach renowacyjnych, przeprowadzanych na terenie zespołu dworsko-parkowego w Brniu. W rozmowach z Gościem, Starosta opowiadał o zamierzeniach i planach inwestycyjnych, które mają być zrealizowane w najbliższym czasie na terenie założenia dworsko-parkowego.Jan Jaworski w wysokim stopniu docenił starania i dbałość powiatu w przywracaniu dawnej świetności dworku w Brniu oraz wyraził chęć potrzeby i współpracy z tą Instytucją Powiatową, która w swoich założeniach statutowych ma m.in. cel podtrzymywania więzi między Polakami, przebywającymi zagranicą a ich ojczystymi stronami. Jan Jaworski jako znany katolicki działacz społeczny w Stanach Zjednoczonych, wśród licznych tytułów i profesji jest m.in. korespondentem biura Prasowego Episkopatu Polski oraz Katolickiej Agencji Informacyjnej. Jest również członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej ( oddział Illinois). Autor licznych artykułów i reportaży w prasie polskiej i polonijnej. Jest nominowanym przez ks. gen. Tadeusza Płoskiego rzecznikiem prasowym Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego wobec Weteranów i Kombatantów w USA. Gość z Chicago - Jan Jaworski jest także współzałożycielem i wieloletnim prezesem oddziału Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Chicago. Propagował KUL ( na którym studiował) w całej Ameryce Płn. Towarzystwo przez lata pomagało Uniwersytetowi, fundując stypendia, pensje dla kadry naukowej i fundusze dla biblioteki KUL-u. Za zasługi wspierania i pozyskiwania mecenatu dla klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie, o. Paulinii obdarzyli Jana Jaworskiego honorem najwyższego zaufania, przyjmując Go do Konfraterni Zakonu. Odznaczenia przyznane naszemu Rodakowi: Pro Ecclesia et Pontifice, Exuli Bene de Ecclesia Merito, Miecze Hallerowskie, medal "Za Zasługi dla KUL", brązowy medal Fundacji "Straż Mogił Polskich Bohaterów", medal „Za Zasługi dla Sanktuarium Jasnogórskiego w Czestochowie", Medal Honorowy „Polonia Semper Fidelis".