Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. ZESPÓŁ TAŃCA „VOCE” Z DĄBROWY TARNOWSKIEJ NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU W MACEDONII

ZESPÓŁ TAŃCA „VOCE” Z DĄBROWY TARNOWSKIEJ NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU W MACEDONII

ZESPÓŁ TAŃCA „VOCE” Z DĄBROWY TARNOWSKIEJ NA MIĘDZYNARODOWYM  FESTIWALU W MACEDONII

Zespół tańca nowoczesnego „Voce" działający od kilkunastu lat w Dąbrowskim Domu Kultury, po wielu sukcesach krajowych (czołowe lokaty na zawodach otwartych Pucharu Polski w Inowrocławiu i festiwalach w Wasilkowie oraz Suchedniowie) wziął udział tego lata w XI Międzynarodowym Festiwalu „Fale Ohridu" w Macedonii, występując dwukrotnie dla rzesz turystów z całego świata: w sali domu kultury w Strudze i na scenie plenerowej w rynku w Ohridzie.

Wielkim przeżyciem dla młodych tancerek z „Voce" był udział w barwnym korowodzie – międzynarodowej paradzie bulwarami i ulicami zabytkowego Ohridu. Łzy wzruszenia pojawiły się pod biało-czerwoną flagą zarówno na scenie, jak i podczas pochodu.

W festiwalu zorganizowanym przez macedońskie Stowarzyszenie „Makfolk" we współpracy z władzami samorządowymi Ohridu i Strugi oraz „Talija Art. Co. Team" wzięło udział blisko 500 tancerzy z kilkunastu krajów świata (między innymi: Rosja, Mołdawia, Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa, Izrael i Polska), było to ciekawe spotkanie dwóch różnych stylów i tradycji tanecznych: folkloru i form nowoczesnych.

W programie pobytu nad pięknym jeziorem Ohrid, wpisanym na listę Unesco, nazywanym ze względu na swoją powierzchnię i czystość wody – „morzem macedońskim" była rekreacja na plaży, ciekawe wycieczki krajoznawcze (między innymi starówka z monastyrami i amfiteatrem z czasów rzymskich w Ohridzie, rejs statkiem do Svatygo Nauma – miejsca prawosławnych pielgrzymek z całego świata, najsłynniejszego macedońskiego sanktuarium).

Wyjazd do Macedonii był możliwy dzięki mecenatowi finansowemu rodziców dziewcząt z „Voce" oraz sprawnej organizacji i wsparciu DDK (dom kultury ufundował koszulki, w których zespół promował gminę, powiat i kraj na festiwalu). Była to wspólna wyprawa z grupą tańca nowoczesnego „Voice" z Domu Kultury w Tuchowie. W festiwalu oprócz tuchowian i dąbrowianek zaprezentowały się jeszcze 2 inne polskie formacje tańca nowoczesnego.

Choreografem obu zespołów z naszego regionu jest Paweł Potępa, kierownikiem „Voce" – Agnieszka Świątek. Tancerki z Dąbrowy już dziś marzą o kolejnych festiwalach, w planach są na 2016 rok „Złote Piaski" w Bułgarii, w marzeniach wymiana kulturalna z młodzieżową grupą taneczną z Izraela, poznaną w Ohridzie. Ważnym spoiwem tej współpracy może okazać się dąbrowska synagoga – Ośrodek Spotkania Kultur.


files/aktualnosci/2015/08_sierpien/13_Zespol_tanca_VOCE_z_Dabrowy_Tarnowskiej_na_festiwalu_w_Macedonii/P1018828.JPG

Źródło:Dąbrowski Dom Kultury

Zespół tańca nowoczesnego „Voce" działający od kilkunastu lat w Dąbrowskim Domu Kultury, po wielu sukcesach krajowych (czołowe lokaty na zawodach otwartych Pucharu Polski w Inowrocławiu i festiwalach w Wasilkowie oraz Suchedniowie) wziął udział tego lata w XI Międzynarodowym Festiwalu „Fale Ohridu" w Macedonii, występując dwukrotnie dla rzesz turystów z całego świata: w sali domu kultury w Strudze i na scenie plenerowej w rynku w Ohridzie. Wielkim przeżyciem dla młodych tancerek z „Voce" był udział w barwnym korowodzie – międzynarodowej paradzie bulwarami i ulicami zabytkowego Ohridu. Łzy wzruszenia pojawiły się pod biało-czerwoną flagą zarówno na scenie, jak i podczas pochodu. W festiwalu zorganizowanym przez macedońskie Stowarzyszenie „Makfolk" we współpracy z władzami samorządowymi Ohridu i Strugi oraz „Talija Art. Co. Team" wzięło udział blisko 500 tancerzy z kilkunastu krajów świata (między innymi: Rosja, Mołdawia, Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa, Izrael i Polska), było to ciekawe spotkanie dwóch różnych stylów i tradycji tanecznych: folkloru i form nowoczesnych. W programie pobytu nad pięknym jeziorem Ohrid, wpisanym na listę Unesco, nazywanym ze względu na swoją powierzchnię i czystość wody – „morzem macedońskim" była rekreacja na plaży, ciekawe wycieczki krajoznawcze (między innymi starówka z monastyrami i amfiteatrem z czasów rzymskich w Ohridzie, rejs statkiem do Svatygo Nauma – miejsca prawosławnych pielgrzymek z całego świata, najsłynniejszego macedońskiego sanktuarium). Wyjazd do Macedonii był możliwy dzięki mecenatowi finansowemu rodziców dziewcząt z „Voce" oraz sprawnej organizacji i wsparciu DDK (dom kultury ufundował koszulki, w których zespół promował gminę, powiat i kraj na festiwalu). Była to wspólna wyprawa z grupą tańca nowoczesnego „Voice" z Domu Kultury w Tuchowie. W festiwalu oprócz tuchowian i dąbrowianek zaprezentowały się jeszcze 2 inne polskie formacje tańca nowoczesnego. Choreografem obu zespołów z naszego regionu jest Paweł Potępa, kierownikiem „Voce" – Agnieszka Świątek. Tancerki z Dąbrowy już dziś marzą o kolejnych festiwalach, w planach są na 2016 rok „Złote Piaski" w Bułgarii, w marzeniach wymiana kulturalna z młodzieżową grupą taneczną z Izraela, poznaną w Ohridzie. Ważnym spoiwem tej współpracy może okazać się dąbrowska synagoga – Ośrodek Spotkania Kultur. Źródło:Dąbrowski Dom Kultury