Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. „Ziemię mamy tylko jedną”

„Ziemię mamy tylko jedną”

Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Ziemi. W tym wyjątkowym dniu możemy zastanowić się nad losem Ziemi i jej przyszłością. Na pomysł obchodzenia Dnia Ziemi wpadł John McConnell. Stało się to podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Prekursorem obchodów był Josepha Alioto, burmistrz San Francisco, który zadecydował, że takie obchody odbędą się właśnie w jego mieście. Stało się to w roku 1970.

Na reakcję świata nie trzeba było długo czekać. Błyskawicznie ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ i odpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. Wiele lat później, bo dopiero w roku 2009, zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi wybrało 22 kwietnia. Dlatego właśnie dziś obchodzimy to święto.

W Polsce Dzień Ziemi mogliśmy obchodzić dopiero po upadku komunizmu. W naszym kraju na pomysł rozpropagowania idei Dnia Ziemi wpadł poseł Jan Rzymełka z Katowic. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990. Od tego czasu wiedza ekologiczna wśród ludzi systematycznie wzrasta, a przecież właśnie to jest głównym celem obchodów Dnia Ziemi.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbywają się pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich". Dzieje się tak dlatego, że są związane wiązane z obchodami Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi.

źródło: www.współczesna.pl

Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Ziemi. W tym wyjątkowym dniu możemy zastanowić się nad losem Ziemi i jej przyszłością. Na pomysł obchodzenia Dnia Ziemi wpadł John McConnell. Stało się to podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Prekursorem obchodów był Josepha Alioto, burmistrz San Francisco, który zadecydował, że takie obchody odbędą się właśnie w jego mieście. Stało się to w roku 1970. Na reakcję świata nie trzeba było długo czekać. Błyskawicznie ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ i odpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. Wiele lat później, bo dopiero w roku 2009, zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi wybrało 22 kwietnia. Dlatego właśnie dziś obchodzimy to święto. W Polsce Dzień Ziemi mogliśmy obchodzić dopiero po upadku komunizmu. W naszym kraju na pomysł rozpropagowania idei Dnia Ziemi wpadł poseł Jan Rzymełka z Katowic. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990. Od tego czasu wiedza ekologiczna wśród ludzi systematycznie wzrasta, a przecież właśnie to jest głównym celem obchodów Dnia Ziemi. Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbywają się pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich". Dzieje się tak dlatego, że są związane wiązane z obchodami Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. źródło: www.współczesna.pl