5 października 2020 r., w wieku niespełna 98 lat, zmarł major harcmistrz Władysław Zawiślak ps. „Traugutt”, „Wierny Boj”, „Wrzos”, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz AK, przyjaciel i współpracownik krakowskiego IPN.
Pogrzeb majora harcmistrza Władysława Zawiślaka odbędzie się 9 października 2020 roku (msza święta w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach o godz. 14:00, następnie uroczystość żałobna na cmentarzu parafialnym)
Major harcmistrz Władysław Zawiślak - przedwojenny harcerz, podczas II wojny światowej zastępca komendanta Konspiracyjnego Hufca Harcerskiego „Drewniaki” w Dąbrowie Tarnowskiej, wchodzącego w skład Szarych Szeregów oraz żołnierz Armii Krajowej i uczestnik akcji „Burza” w 1944 r.
Po wojnie współorganizator i komendant antykomunistycznej organizacji Konspiracyjny Związek Harcerstwa Polskiego – Polska Straż Przednia. Skazany wyrokiem komunistycznego sądu za walkę o niepodległość Polski na sześć lat więzienia. Więziony w latach 1946-1949 w Rawiczu. Od końca lat 60. do 1993 r. drużynowy Kręgu Instruktorskiego w Szczepie „Huragan”. W latach 80. związany z Duszpasterstwem Harcerek i Harcerzy. Wiosną 1989 r. zaangażowany w odrodzenie harcerstwa i powstanie ZHP rok założenia 1918 r.
Mjr hm. Władysław Zawiślak pracował m.in. w Klubie Inteligencji Katolickiej, był także członkiem Zarządu Regionu małopolskiej „Solidarności”, zasiadał we władzach krajowych Stronnictwa Ludowo-Chrześcijańskiego, był prezesem Małopolskiej Fundacji Rolniczej w Krakowie i honorowym przewodniczącym krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, ofiarnym społecznikiem i wychowawcą wielu pokoleń harcerzy.
Do końca swoich dni inicjował wiele działań patriotycznych i edukacyjnych, uczestniczył w licznych spotkaniach z młodzieżą.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, odznaką akcji „Burza”, odznaką Weterana Walk o Niepodległość, a także Orderem Uśmiechu. Był autorem publikacji: „Wielka próba. Wspomnienia więzienne 1946-1949” oraz „Na jej zew… Relacje i konfrontacje po latach".
źródło: Instytut Pamięci Narodowej