Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zmiana Rozporządzenia Wojewody Małopolskiego w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików

Zmiana Rozporządzenia Wojewody Małopolskiego w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików

Zmiana Rozporządzenia Wojewody Małopolskiego w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej informuje o Rozporządzeniu Wojewody Małopolskiego z dnia 24 czerwca 2022r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego ziemskiego, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego ziemskiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, suskiego, tarnowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, tatrzańskiego, wadowickiego i wielickiego.

Afrykański pomór świń należy do chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu, wymienionych w załączniku nr 2 poz. 12 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2020 r. poz. 1421). Realizacja odstrzału sanitarnego dzików na wskazanym w rozporządzeniu obszarze jest konieczna ze względu na aktualną sytuację epizootyczną dotyczącą ASF na terenie Rzeczypospolitej Polski oraz stwierdzenie przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w Republice Słowacji, na obszarze zlokalizowanym w bardzo bliskiej odległości od granicy Polski. Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń powoduje ogromne straty gospodarcze związane z upadkami zwierząt, wysokimi kosztami zwalczania choroby, czy ograniczeniami w przemieszczaniu świń. W związku z powyższym, w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń oraz zmniejszenia ryzyka przedostania się wirusa ASF na teren woj. małopolskiego, konieczne jest zintensyfikowanie odstrzału sanitarnego dzików, zgodnie z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii.

 

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej informuje o Rozporządzeniu Wojewody Małopolskiego z dnia 24 czerwca 2022r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego ziemskiego, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego ziemskiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, suskiego, tarnowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, tatrzańskiego, wadowickiego i wielickiego. Afrykański pomór świń należy do chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu, wymienionych w załączniku nr 2 poz. 12 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2020 r. poz. 1421). Realizacja odstrzału sanitarnego dzików na wskazanym w rozporządzeniu obszarze jest konieczna ze względu na aktualną sytuację epizootyczną dotyczącą ASF na terenie Rzeczypospolitej Polski oraz stwierdzenie przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w Republice Słowacji, na obszarze zlokalizowanym w bardzo bliskiej odległości od granicy Polski. Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń powoduje ogromne straty gospodarcze związane z upadkami zwierząt, wysokimi kosztami zwalczania choroby, czy ograniczeniami w przemieszczaniu świń. W związku z powyższym, w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń oraz zmniejszenia ryzyka przedostania się wirusa ASF na teren woj. małopolskiego, konieczne jest zintensyfikowanie odstrzału sanitarnego dzików, zgodnie z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii.   Pliki do pobrania Pobierz plik Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dn. 06.04.2022r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików.pdf Pobierz plik Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 24 czerwca 2022r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików.pdf