Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zmiany dla kierowców. Kierowcy odetchną z ulgą – punkty karne będą usuwane po roku

Zmiany dla kierowców. Kierowcy odetchną z ulgą – punkty karne będą usuwane po roku

Zmiany dla kierowców. Kierowcy odetchną z ulgą – punkty karne będą usuwane po roku

Punkty karne nie będą już ważne przez dwa lata. Po rewolucji sprzed roku nastąpiła kolejna, która ma na celu uratować prawa jazdy niesubordynowanych kierowców.

Zasady kasowania się punktów karnych po roku – komunikat Ministra Cyfryzacji:

  • punkty karne dopisane do konta kierowcy na mocy grzywny otrzymanej od policjantów w czasie kontroli drogowej i potwierdzone mandatem będą znikać z ewidencji CEK po upływie 1 roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie.
  • punkty karne dopisane do konta kierowcy na mocy rozstrzygnięcia sądowego w sprawie o naruszenie przepisów będą się przedawniać po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia. Znikną z CEK po roku od uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

W/w komunikat określa termin wdrożenia jeszcze jednej zmiany. Mowa o powrocie kursów redukujących punkty karne. Szkolenia, po których z ewidencji kierowcy w CEK zniknie
6 punktów karnych, ponownie będą mogły być prowadzone przez WORD-y.

Uwaga! Kary naliczone do 16 września 2023 będą kasowane według starych zasad: dopiero po 24 miesiącach od opłacenia mandatu.

Punkty karne nie będą już ważne przez dwa lata. Po rewolucji sprzed roku nastąpiła kolejna, która ma na celu uratować prawa jazdy niesubordynowanych kierowców. Zasady kasowania się punktów karnych po roku – komunikat Ministra Cyfryzacji: punkty karne dopisane do konta kierowcy na mocy grzywny otrzymanej od policjantów w czasie kontroli drogowej i potwierdzone mandatem będą znikać z ewidencji CEK po upływie 1 roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie. punkty karne dopisane do konta kierowcy na mocy rozstrzygnięcia sądowego w sprawie o naruszenie przepisów będą się przedawniać po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia. Znikną z CEK po roku od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. W/w komunikat określa termin wdrożenia jeszcze jednej zmiany. Mowa o powrocie kursów redukujących punkty karne. Szkolenia, po których z ewidencji kierowcy w CEK zniknie 6 punktów karnych, ponownie będą mogły być prowadzone przez WORD-y. Uwaga! Kary naliczone do 16 września 2023 będą kasowane według starych zasad: dopiero po 24 miesiącach od opłacenia mandatu.