Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zrozumieć dziecko w rodzinie zastępczej

Zrozumieć dziecko w rodzinie zastępczej

Zrozumieć dziecko w rodzinie zastępczej

W dniu 9 listopada 2006r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się szkolenie dla rodzin zastępczych z terenu Powiatu Dąbrowskiego pt. „Zrozumieć dziecko w rodzinie zastępczej." Szkolenie to zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej we współpracy z Ośrodkiem Adopcyjno–Opiekuńczym w Tarnowie oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, sprawującym pieczę nad rodzinami zastępczymi.
Niniejsze szkolenie odbyło się ramach większego projektu, pt. „Rodzina zastępcza szansą dla osieroconych dzieci", współfinansowanego ze środków budżetu Wojewody Małopolskiego a dotyczącego promowania rodziny zastępczej jako formy opieki, na osieroconymi dziećmi.
Pierwszym jego etapem był wspólny wyjazd rodzin zastępczych z powiatów Województwa Małopolskiego w dniach 21 i 22. 10. 2006r. do Jodłówki Tuchowskiej, gdzie dla rodzin zastępczych zorganizowano szkolenie oraz szereg atrakcji, takich jak wejście na Górę Brzankę, grzybobranie, śpiewanie przy ognisku, oraz liczne konkursy.
Jak podkreśla Pani Urszula Kalafarska, Dyrektor Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Tarnowie, każde dziecko ma prawo do tego aby wychowywać się, jeśli nie w naturalnej rodzinie to w rodzinie zastępczej, która niewątpliwie ma więcej do zaoferowania dziecku niż najlepiej funkcjonująca placówka opiekuńczo – wychowawcza.
W szkoleniu wzięło udział 20 rodzin zastępczych, którym pracownicy Ośrodka przybliżyli problem starty oraz zaburzeń więzi rodzinnych i ich wpływu na rozwój psychospołeczny dziecka oraz pokazali w jaki sposób rodzice zastępczy mogą skutecznie porozumiewać się z dzieckiem.
W trakcie szkolenia Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski wręczył rodzinom zastępczym niewielkie upominki, dziękując w imieniu własnym i pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie za ich trud, cierpliwości oraz poświecenie się dla dobra przysposobionego dziecka.
Po zakończeniu szkolenia jeszcze przez trzy godziny psycholog i pedagog z OAO udzielali chętnym rodzinom indywidualnych porad.

Źródło: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

W dniu 9 listopada 2006r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się szkolenie dla rodzin zastępczych z terenu Powiatu Dąbrowskiego pt. „Zrozumieć dziecko w rodzinie zastępczej." Szkolenie to zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej we współpracy z Ośrodkiem Adopcyjno–Opiekuńczym w Tarnowie oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, sprawującym pieczę nad rodzinami zastępczymi.Niniejsze szkolenie odbyło się ramach większego projektu, pt. „Rodzina zastępcza szansą dla osieroconych dzieci", współfinansowanego ze środków budżetu Wojewody Małopolskiego a dotyczącego promowania rodziny zastępczej jako formy opieki, na osieroconymi dziećmi.Pierwszym jego etapem był wspólny wyjazd rodzin zastępczych z powiatów Województwa Małopolskiego w dniach 21 i 22. 10. 2006r. do Jodłówki Tuchowskiej, gdzie dla rodzin zastępczych zorganizowano szkolenie oraz szereg atrakcji, takich jak wejście na Górę Brzankę, grzybobranie, śpiewanie przy ognisku, oraz liczne konkursy.Jak podkreśla Pani Urszula Kalafarska, Dyrektor Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Tarnowie, każde dziecko ma prawo do tego aby wychowywać się, jeśli nie w naturalnej rodzinie to w rodzinie zastępczej, która niewątpliwie ma więcej do zaoferowania dziecku niż najlepiej funkcjonująca placówka opiekuńczo – wychowawcza.W szkoleniu wzięło udział 20 rodzin zastępczych, którym pracownicy Ośrodka przybliżyli problem starty oraz zaburzeń więzi rodzinnych i ich wpływu na rozwój psychospołeczny dziecka oraz pokazali w jaki sposób rodzice zastępczy mogą skutecznie porozumiewać się z dzieckiem.W trakcie szkolenia Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski wręczył rodzinom zastępczym niewielkie upominki, dziękując w imieniu własnym i pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie za ich trud, cierpliwości oraz poświecenie się dla dobra przysposobionego dziecka.Po zakończeniu szkolenia jeszcze przez trzy godziny psycholog i pedagog z OAO udzielali chętnym rodzinom indywidualnych porad. Źródło: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie