Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. ZSP z patronem - nauczyciel i społecznik

ZSP z patronem - nauczyciel i społecznik

ZSP z patronem - nauczyciel i społecznik

Dzisiaj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie odbędzie się uroczystość nadania szkole imienia Jana Rutyny. Odsłonięta zostanie również tablica upamiętniająca zasługi zmarłego dyrektora, Brunona Chrabąszcza. 
Społeczność szkolna wybrała na swojego patrona Jana Rutynę, twórcę tej szkoły i jej wieloletniego dyrektora. Jan Rutyna został kierownikiem szkoły powszechnej w Szczucinie w 1945 roku, równocześnie zajął się organizowaniem szkoły zawodowej. Przygotowywał pomieszczenia do nauki, postarał się o niezbędny sprzęt i pomoce naukowe, poszerzał swoje kwalifikacje zawodowe. W 1953 roku, ze względów politycznych, został przeniesiony do szkoły w Brzesku, a później w Tuchowie. Do Szczucina wrócił sześć lat później. W szkole zawodowej zastał niewielu uczniów, a gromadzone przez niego maszyny i urządzenia były zniszczone. Musiał więc zająć się przywracaniem placówki do jej poprzedniego stanu. W czasie sprawowania przez niego funkcji dyrektora szkoła wyposażona została w nowy sprzęt, wybudowano maszyny dla szkolnych warsztatów, świetlicę i bibliotekę, w budynku po dawnej stajni dworskiej urządzono nowe sale lekcyjne. W 1965 roku rozpoczęto budowę nowego budynku, a następnie przyszkolnych warsztatów, dyrektor był bardzo zaangażowany w te prace. Oficjalnie przestał pracować w 1969 roku. Zasługi Jana Rutyny dla szkolnictwa szczucińskiego oraz dla całej miejscowości zadecydowały o podjęciu przez społeczność ZSP decyzji o wybraniu go patronem placówki. Już w 1995 roku w holu szkoły umieszczono poświęconą mu tablicę pamiątkową, a w lipcu tego roku Rada Powiatu podjęła uchwałę o nadaniu szkole jego imienia. Postać Jana Rutyny była popularyzowana wśród uczniów i rodziców, jego zasługi opisywane w lokalnej prasie. Dzisiejsza uroczystość rozpocznie się o godzinie 9:30 na placu szkolnym. Odprawiona zostanie msza św., a następnie uroczyście nadane szkole imię i sztandar. Później odsłonięta będzie tablica poświęcona Brunonowi Chrabąszczowi. Święto szkoły zakończy część artystyczna. (BAJA) 

Źródło: Dziennik Polski

Dzisiaj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie odbędzie się uroczystość nadania szkole imienia Jana Rutyny. Odsłonięta zostanie również tablica upamiętniająca zasługi zmarłego dyrektora, Brunona Chrabąszcza.  Społeczność szkolna wybrała na swojego patrona Jana Rutynę, twórcę tej szkoły i jej wieloletniego dyrektora. Jan Rutyna został kierownikiem szkoły powszechnej w Szczucinie w 1945 roku, równocześnie zajął się organizowaniem szkoły zawodowej. Przygotowywał pomieszczenia do nauki, postarał się o niezbędny sprzęt i pomoce naukowe, poszerzał swoje kwalifikacje zawodowe. W 1953 roku, ze względów politycznych, został przeniesiony do szkoły w Brzesku, a później w Tuchowie. Do Szczucina wrócił sześć lat później. W szkole zawodowej zastał niewielu uczniów, a gromadzone przez niego maszyny i urządzenia były zniszczone. Musiał więc zająć się przywracaniem placówki do jej poprzedniego stanu. W czasie sprawowania przez niego funkcji dyrektora szkoła wyposażona została w nowy sprzęt, wybudowano maszyny dla szkolnych warsztatów, świetlicę i bibliotekę, w budynku po dawnej stajni dworskiej urządzono nowe sale lekcyjne. W 1965 roku rozpoczęto budowę nowego budynku, a następnie przyszkolnych warsztatów, dyrektor był bardzo zaangażowany w te prace. Oficjalnie przestał pracować w 1969 roku. Zasługi Jana Rutyny dla szkolnictwa szczucińskiego oraz dla całej miejscowości zadecydowały o podjęciu przez społeczność ZSP decyzji o wybraniu go patronem placówki. Już w 1995 roku w holu szkoły umieszczono poświęconą mu tablicę pamiątkową, a w lipcu tego roku Rada Powiatu podjęła uchwałę o nadaniu szkole jego imienia. Postać Jana Rutyny była popularyzowana wśród uczniów i rodziców, jego zasługi opisywane w lokalnej prasie. Dzisiejsza uroczystość rozpocznie się o godzinie 9:30 na placu szkolnym. Odprawiona zostanie msza św., a następnie uroczyście nadane szkole imię i sztandar. Później odsłonięta będzie tablica poświęcona Brunonowi Chrabąszczowi. Święto szkoły zakończy część artystyczna. (BAJA)  Źródło: Dziennik Polski