Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony

Muzea i Galerie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Zespół HISTORII DROGOWNICTWA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Zespół HISTORII DROGOWNICTWA Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Zespół HISTORII DROGOWNICTWA Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Zespół HISTORII DROGOWNICTWA

ul.1 Maja 39

33-230 Szczucin
tel. 14643 63 81

Strona internetowa: www.gddkia.gov.pl/zhd

Zespół Historii Drogownictwa w Szczucinie funkcjonuje przy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie - jedno z najciekawszych muzeów techniki komunikacyjnej w Polsce. Obiekt jest usytuowany przy trasie krajowej nr 73 prowadzącej z Kielc do Tarnowa. Placówka powstała w 1982 r. najpierw jako Izba Pamięci, która w miarę gromadzenia nowych i coraz piękniejszych eksponatów rozwijała się. Obiekt ten jest wpisany do rejestru zabytków.

Zespół Historii Drogownictwa gromadzi pamiątki o tematach: drogi, mosty, przyrządy pomiarowe, narzędzia drogowe, mundury służbowe pracowników drogownictwa, dokumenty, laboratorium drogowe, fotografie, maszyny drogowe, portrety osób zasłużonych dla drogownictwa i mostownictwa, osobiste dokumenty, legitymacje, świadectwa, medale i odznaczenia państwowe i resortowe, listy gratulacyjne, nominacje, sztandary, puchary, izba regionalna, zabytkowe tablice i symbole. Wymienione tematy są eksponowane w ciekawie, oryginalnie urządzonych salach ekspozycyjnych zatytułowanych:

  • drogi obszarze mosty,
  • myśl techniczna,
  • człowiek obszarze praca,
  • hołd pracy drogowców,
  • budowa, utrzymanie dróg i mostów,
  • drogi i mosty w sztuce,
  • izba regionalna,
  • sala audiowizualna.

Zmodernizowany obiekt jest usytuowany na ponad 2 ha parceli otoczonej pięknym lasem mieszanym. Z drogi widoczny jest okazały budynek, którego główna bryła z dwiema wieżami i łukowym przęsłem w sposób najbardziej charakterystyczny odzwierciedla formę mostu. Obok budynku na niewielkim wzniesieniu w kształcie spirali zlokalizowany jest skansen maszyn drogowych, stanowiąc ciąg zwiedzania (alejkę) o długości ok. 1 km, która wykonana jest obszarze kostki brukowej, ma wbudowane oryginalne elementy dróg (krawężniki, przepusty, kraty ściekowe). Budynek ze skansenem połączony jest mostowym przęsłem długości 51 mb, unoszącym się nad skansenem, podkreślając fakt, że wybitnymi mostowcami o światowej sławie byli polscy inżynierowie, którzy swoimi śmiałymi rozwiązaniami i pomysłami wpisali się w karty historii światowej techniki.

Muzeum Powiśla Dąbrowskiego

Muzeum Powiśla DąbrowskiegoMuzeum Powiśla DąbrowskiegoMuzeum Powiśla Dąbrowskiego

ul. Berka Joselewicza 6
33-200 Dąbrowa Tarnowska
tel. 14 657 00 09

Strona internetowa: http://www.oskdabrowa.pl/wystawy

 

Jednym z ciekawszych eksponatów muzeum jest pokaźnych rozmiarów karabin maszynowy tzw. ckm. W połowie lat 80 został przypadkiem wyłowiony z dna Wisły w okolicach Delastowic. Unikatowe znalezisko to jeden z kilku ckm-ów, znajdujących się na stanie dąbrowskiego muzeum. Ciekawostką może być fakt, iż w większości eksponaty zgromadzone w Muzeum Powiśla są przekazywane przez prywatne osoby. Sporą kolekcję broni palnej muzeum zawdzięcza również Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej. Zorganizowana jest ekspozycja pod nazwą "Czyn zbrojny żołnierzy AK i BCh". W muzeum znajduje się też pokaźny zbiór fotografii i dokumentów z czasów wojny. Ciekawa historia łączy się m. in. z fragmentem urwanego śmigła, znalezionym przez rolnika orzącego pole na przedmieściach Dąbrowy. Spędziło ono pod ziemią kilkadziesiąt lat w miejscu, gdzie w czasie wojny spadł jeden z alianckich samolotów.

 

Zagroda Felicji Curyłowej

(Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie)

Zagroda Felicji CuryłowejZagroda Felicji CuryłowejZagroda Felicji Curyłowej

33 -263 Zalipie 135
tel. 14 641 19 12, 14 641 19 38

 

Zagroda Felicji Curyłowej, utalentowanej, najsłynniejszej malarki, od 1978 roku została udostępniona turystom jako Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Malowana zagroda jeszcze za życia jej gospodyni była często odwiedzana przez turystów i przez lata traktowano ją jako żywe muzeum. Wszystkie budynki (dom, stodoła i obora) zachowane są w nienaruszonej postaci. Nawet w wystroju wnętrza obiekty pozostawiono w ich pierwotnej formie. Bielone ściany budynków zdobią niebieskie malowanki. W komorze domu zachowały się pierwsze malowidła Felicji Curyłowej. Zagroda położona jest przy jednej z głównych dróg Zalipia w części zwanej Nowiny.

Izba Pamięci mjr Henryka Sucharskiego

Zespół Szkół w Gręboszowie -(Szkoła Podstawowa im. majora Henryka Sucharskiego)

Izba Pamięci mjr Henryka SucharskiegoIzba Pamięci mjr Henryka SucharskiegoIzba Pamięci mjr Henryka Sucharskiego

33-260 Gręboszów
tel. 14 641 60 12

e-mail: spgreboszow@op.pl

Strona internetowa:http://spgreboszow.pl/izba-pami%C4%99ci.html

Izba Pamięci mieści się na parterze budynku Zespołu Szkół w Gręboszowie i jest poświęcona majorowi Henrykowi Sucharskiemu. W zbiorach Izby znajdują się także dokumenty ruchu oporu, list z oflagu mjr Henryka Sucharskiego, militaria (hełmy, łuski pocisków, menażki, szable), dawne dokumenty szkolne (datowane na lata: 1864, 1865, 1866 i 1911), Księga protokołów Rady Szkolnej z lat 1883-1932, dawne narzędzia pracy ( m.in. kołowrotek do przędzenia wełny, mendlicę do lnu, cep, sierp), przedmioty domowego użytku (m.in. żelazka na duszę i węgiel, lampy naftowe i karbidowe, maglownice, dzieżę na ciasto, niecki, łopatę do chleba, praskę do sera, maselnicę, cebrzyk, pralkę ręczna, moździerz kuchenny, gramofon), stare monety i banknoty, wytwory rękodzieła, buty plecione ze słomy oraz drewniane chodaki. Eksponaty do szkolnego ,,muzeum” napływały przez wiele lat. Pokaźny zbiór przejęto ze ,,Szkolnej Izby Pamiątek Rodzinnych” po nieistniejącej już Szkole Podstawowej w Ujściu Jezuickim. Znaleziska były poddawane odpowiedniej renowacji i konserwacji. Zgromadzone ,,starocie” przybliżają minione czasy i są wspaniałymi pomocami dydaktycznymi do przekazywania młodym ludziom wiedzy o sposobie życia w naszej dawnej ,,Małej Ojczyźnie”. Izbę można zwiedzać w ciągu całego roku, po uprzednim uzgodnieniu terminu przybycia z Dyrektorem Szkoły.

GALERIA POLOŃSKI

(pierwsze w Polsce Muzeum Agatów i skamieniałych drzew)

GALERIA POLOŃSKIGALERIA POLOŃSKIGALERIA POLOŃSKI

ul. 1 maja 3
33-200 Dąbrowa Tarnowska
tel. 14 642 31 96

Strona internetowa: http://www.agaty-muzeum.pl

Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew mieści się w Dąbrowie Tarnowskiej przy ul. 1-go Maja 3. Powstało 12 listopada 2005 roku z inicjatywy Krzysztofa Polońskiego, którego kolekcje prezentowane są na giełdach i wystawach minerałów w Polsce i na świecie wzbudzając zachwyt. Kolekcja Agatów "Stworzenie Świata" została uznana w 2005 roku za najpiękniejszą i największą kolekcję tematyczną Agatów w Polsce. Każdy z tych wyjątkowych okazów posiada indywidualną nazwę. Oprócz największej i jedynej na świecie kolekcji tematycznej Agatów z Płóczek Górnych z okolic Lwówka Śląskiego w Galerii Poloński znajdują się również okazy Agatów z okolic Krakowa (Rudno, Regulice), Złotoryi (Nowy Kościół, Różana, Gozdno, Przedziedza, Bystrzyca) oraz wtórnych złóż z okolic Barda (Pradolina Kłodzka), a także Agaty Świata. Niesamowite wrażenie wywołuje również Zbiór Skamieniałych Drzew, w tym największy w Polsce okaz czarnego dębu, pochodzącego z okolic Dąbrowy Tarnowskiej (ma ponad 6 m obwodu, 2 m średnicy i waży ponad 15 ton). Jest on specjalnie wyeksponowany na dziedzińcu.

 

Sala Pamięci bł. Jana Pawła II

Sala Pamięci bł. Jana Pawła IISala Pamięci bł. Jana Pawła IISala Pamięci bł. Jana Pawła II

Kupienin 35
33-221 Mędrzechów
tel. 14 643 73 11, fax.: 14 643 73 11
e-mail: orwkupienin@interia.eu

 

Sala Pamięci bł. Jana Pawła II znajduje się w Niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Kupieninie. Zgromadzone w niej pamiątki związane z pontyfikatem Jana Pawła II i Benedykta XVI zostały przekazane przez abp Zygmunta Zimowskiego, pracującego od wielu lat w Watykanie.

Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej

Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie TarnowskiejOśrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie TarnowskiejOśrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej

ul. Berka Joselewicza 6
33-200 Dąbrowa Tarnowska
tel.: +48 14 657 00 09, fax.: +48 14 657 00 10

e-mail: ddk0@op.pl
Strona internetowa: www.oskdabrowa.pl

Ośrodek Spotkania Kultur rozpoczął swoją działalność 5 czerwca 2012 r. w strukturach Dąbrowskiego Domu Kultury. Jest miejscem dialogu międzykulturowego, stanowi nowoczesną, mobilną ekspozycję, która w razie potrzeby zamienia się na salę koncertową, scenę i widownię teatru, miejsce lekcji historii i regionalizmu.

W dawnej sali modłów znajduje się część ekspozycyjna. Zabytek jest wyposażony w system elektroniczny, umożliwiający grupowe (z przewodnikiem albo bez) i samodzielne zwiedzanie ekspozycji przez turystów porozumiewających się w różnych językach oraz elektroniczne panele ekspozycyjne. Symboliczna, przeszklona wnęka ołtarzowa i „świadek Bimy” wskazują na rodowód miejsca – bożnicę, podświetlone gabloty tematyczne, monumentalne plansze wystawowe i multimedia uzupełniają oraz dopełniają to miejsce, nadając mu niepowtarzalny urok i kreując klimat dialogu kultur oraz tradycji.

W sali modłów prezentowane jest oryginalne wyposażenie Domu Modlitwy Samuela Rotha, transferowane ze Sztiblu przy ul. Daszyńskiego. W sali modłów znajduje się również ekspozycja z fragmentami poszycia zestrzelonego przez niemiecki samolot myśliwy alianckiego „Halifaksa”, który niósł pomoc powstańcom warszawskim w nocy 4/5.08.1944 r. Drugie piętro Babińca to zaaranżowany salon mieszczański z typowym wyposażeniem i zdobnictwem.

W ośrodku wyeksponowano również w przeszklonych gablotach ciekawe eksponaty ze zbiorów Muzeum Powiśla Dąbrowskiego i księgozbioru Samuela Rotha. Jest to doskonałe miejsce do pokazów multimedialnych, konferencji i lekcji muzealnych.

Oprócz stałej ekspozycji prezentującej koegzystencję kultur i religii organizowane są również okolicznościowe wystawy tematyczne w ramach kalendarza imprez Dąbrowskiego Domu Kultury.

Odnowiona synagoga to miejsce koncertów, wykładów i spotkań, także miejsce przeprowadzania lekcji historii i zajęć edukacyjnych z kultury regionalnej, miejsce żywej kultury i wymiany myśli (jak to bywało w kwestiach teologicznych w żydowskich bożnicach bet-ha-midrasz).

Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z/S w Zalipiu – Dom Malarek

Dom MalarekDom MalarekDom Malarek

33-263 Zalipie 128 A
tel./fax.: 14 641 19 38
e-mail: dommalarek@interia.pl

Strona internetowa: www.dommalarek.pl

 

Dom Malarek został oddany do użytku w 1977 roku. Jest ośrodkiem pracy twórczej, służy rozpowszechnianiu wiedzy o sztuce. Pracownicy placówki uwzględniają w swojej działalności konieczność rzetelnej informacji dla turystów przybywających obejrzeć malowane domy. Dom Malarek jest miejscem gdzie można wypocząć, wziąć udział w warsztatach plastycznych, kupić efektowny upominek zdobiony zalipiańskimi ornamentami kwiatowymi, a także obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną malowanych zagród.

W Domu Malarek ma swoją siedzibę Gminny Ośrodek Kultury, którego najważniejszym zadaniem jest ochrona i kultywowanie wartości kulturowych środowiska, głównie poprzez kontynuację tradycji malowanek zalipińskich, organizowanie i wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego, opiekę nad twórcami ludowymi, promowanie Zalipia w kraju i za granicą oraz w środkach masowego przekazu.

Dąbrowski Dom Kultury

Dąbrowski Dom Kultury

ul. Kościuszki 11
33-200 Dąbrowa Tarnowska
tel.: 14 655 92 14, fax.: 14 656 50 02
e-mail: ddk0@op.pl

Strona internetowa
DDK: www.ddkdabrowa.pl
Kino "Sokół": www.kinosokol.pl


Dąbrowski Dom Kultury to miejsce spotkań pokoleń, pracy twórczej artystów - amatorów, wymiana doświadczeń między profesjonalistami a odbiorcami kultury. Działają tu koła zainteresowań i zespoły artystyczne. Imprezy organizowane i współorganizowane przez DDK cieszą się sporym powodzeniem licznej publiczności. Na szczególną uwagę zasługują kolejne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Dni Dąbrowy Tarnowskiej, Spotkania Kultur, Spotkania z Folklorem Polonijnym. DDK wspiera liczne inicjatywy organizatorów imprez, pielęgnuje tradycje i obrzędowość ludową. Współpracuje z gminami przy organizacji międzygminnych konkursów, turniejów i zawodów, jest partnerem strategicznym Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej w organizacji prestiżowego konkursu "Bądź Wielkim". Przy DDK działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, którego głównym celem jest stworzenie słuchaczom możliwości rozwoju intelektualnego, integrację ze środowiskiem oraz poprawę jakości życia. Założone cele realizowane są poprzez organizację systematycznych zajęć edukacyjnych, rehabilitacyjnych i integracyjny.

Kino Cyfrowe „Sokół”

Kino cyfrowe „Sokół” funkcjonuje od 11 marca 2010 r. w ramach Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych. Wcześniej działało jako kino analogowe – jedyne w powiecie dąbrowskim. Oprócz seansów filmowych w 3D kino proponuje zupełnie nowe produkty na rynku kulturalnym: bezpośrednie transmisje premierowych spektakli operowych z Metropolitan Opera w Nowym Jorku w cyfrowej jakości HD obrazu i dźwięku, zapis koncertów muzycznych w 3 D, transmisje najciekawszych meczów piłkarskich Mistrzostw Świata i Ligi Mistrzów, filmy edukacyjne. Ceny seansów cyfrowych są zdecydowanie konkurencyjne w porównaniu do Multikin w regionie, jakość usług nie ustępuje multipleksom.

 

Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie

Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie

ul. Kościuszki 32
33-230 Szczucin
tel./fax 14 643 64 96
e-mail: sckib-szczucin@o2.pl

Strona internetowa: www.sckibszczucin.pl

 

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa im. Jakuba Bojki
w Gręboszowie

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa im. Jakuba Bojki  w Gręboszowie

33-260 Gręboszów 143
tel. 14 641-60-16
e-mail: gckgreboszow@interia.pl
Strona internetowa: www.gck.greboszow.pl

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie rozwija amatorski ruch artystyczny, kultywuje lokalne tradycje, organizuje imprezy rekreacyjno-sportowe i rozrywkowe, współpracuje z różnymi instytucjami i placówkami kulturalno-oświatowymi, organizuje czytelnictwo poprzez udostępnianie materiałów bibliotecznych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gręboszowie gromadzi i udostępnia materiały z różnych dziedzin wiedzy. Księgozbiór jest regularnie uzupełniany nowościami wydawniczymi oraz pozycjami sugerowanymi przez czytelników. W bibliotece znajdują się książki dla wszystkich grup wiekowych. Na księgozbiór składają się książki naukowe, popularnonaukowe, literatura piękna dla dorosłych i dzieci, bajki, lektury. Oferuje także gazety i czasopisma. Bieżąca prenumerata obejmuje prasę codzienną, tygodniki i czasopisma popularnonaukowe.